reklam ver kayseri

Kayseri’de Kuduz Hastalığı, Havadan İlaçlanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele başlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın

Kuduz hastalığı, halen Türkiye’nin Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde, ayrıca Doğu ve Güneydoğusuna komşu olan ülkelerde görülebilmektedir.

Türkiye’deki mihrak sayısı yıllara göre değişmekle birlikte, son yıllarda yürütülen yoğun parenteral aşılama çalışmalarının yanında, yaban hayatına da yönelik oral aşılama çalışmalarıyla birlikte, vaka sayısının düşürülmesi yönünde, önemli ilerlemeler kaydedilmiş olup, kuduz hastalığı ile mücadeleye devam edilmektedir.​

Tilkilere özel köfte biçiminde hazırlanan aşı yemleriyle kuduz hastalığının hayvanlar arasında yayılması önlenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele için başlattığı “Türkiye’de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini” Projesi kapsamında Kayseri’de de tilkiler için havadan aşı yemi atılacak.

Bakanlığın yaban hayatında kuduz hastalığının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla yürüttüğü proje çerçevesinde aralarında Kayseri’nin de olduğu 29 ilde 15-20 Ekim tarihleri arasında yaban hayvanları sahasına aşı atım çalışması yapılacak.

Kayseri’de özellikle Talas kırsal alanlar havadan ilaçlanacak.

Bu konuda Talas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü vatandaşları uyardı. Uyarıda şu ifadeler yer aldı: İlçemiz mahallelerinde bakanlığımız tarafından 15-20 Ekim tarihleri arasında kuduz hastalığına karşı havadan pasta şeklinde oral aşılama tabletleri atımı çalışması yapılacaktır. Mahalle sakinlerinin ve özellikle çocukların bu tabletleri bulmaları halinde temas etmemeleri ve yememeleri konusunda uyarılmaları gerekmektedir.

Buna göre kuduzla mücadelede havadan pasta şeklinde tabletlerin atılacağı ifade edildi. Yetkililer bu nedenle vatandaşları, özellikle çocuklar konusunda uyardı. Çocukların atılacak tabletlere temas etmemeleri gerekiyor. Uygulama 20 Ekim’e kadar devam edecek.