Kurban Bağışı Fiyatları 2024

Ramazan bayramına yaklaşırken yardım kuruluşlar, vakıflar ve dernekler 2024 yılı kurban bağışı fiyatlarını açıklamaya başladı.

Ramazan bayramına yaklaşırken yardım

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip her Müslümanın yerine getireceği bir ibadettir. Kurban kesmek farz değildir. Şafii mezhebine göre kurban kesmek sünnet, Hanefi mezhebine göre ise vaciptir.

Vekaletiniz ile elde edilen kurban etleri vakıf ve dernekler aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Kurban bağışı, mazlum ve ihtiyaç sahibini sevindiren, yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygularının zirveye ulaştığı kendisinde sayısız hikmetler ve rahmetler bulunduran eşsiz bir ibadettir. 

Kurbanın sözlük anlamı, “yakınlık kurmak, yaklaşmak”tır. Kurban Bağışı Dini olarak ise Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla belli şartları taşıyan hayvanların belirli bir vakitte ve usule uygun olarak kesilmesidir. Kurban bağışı, yardımlaşmanın ve paylaşmanın dini bir vecibesi olarak, yoksul ve muhtaç kişilere destek olmanın en etkili yollarından biridir. Kardeş Eli Derneği olarak, kurban bağışlarınızı, ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak bu kutsal geleneğin sürdürülmesinde köprü vazifesi görüyoruz. Kurban bağışı, sadece bir dini ritüelden öte, yardımseverler ile yardıma muhtaç insanlar arasında güçlü bir bağ kurar.

2024 Kurban Bağışı Ne Kadar ?

EFENDİ DERNEĞİ

Büyükbaş Hisse Bedeli : 2.450 TL, Küçükbaş Bedeli : Koyun 1.950 TL, Keçi 1.750 TL

HAK İNSANİ YARDIM DERNEĞİ

Büyükbaş Hisse Bedeli : 5.500 TL, Afrika Büyükbaş Bedeli : 3.750 TL

KARDEŞELİ :

Büyükbaş Hisse Bedeli : 2.990 TL, Küçükbaş Bedeli : 3.390 TL, Deve : 49.950 TL.

İHLAS VAKFI :

Vacip Kurban Yurtiçi : 11.000 TL, Vacip Kurban Yurtdışı: 3.500 TL, Kurban Koç Vacip – Yurtdışı : 5.000 TL,

İDDF :

Büyükbaş Hisse Bedeli : 3.000 TL, Küçükbaş Bedeli : 3.500 TL

Kurban Kesmeni Şartları

  1. Müslüman Olma: Kurban kesme niyetiyle hareket eden kişinin Müslüman olması gerekmektedir.
  2. Akıl Sağlığı: Kişinin akli dengesinin yerinde olması, ibadetin bilincinde ve sorumluluğunu anlayacak durumda olması şarttır.
  3. Ergenlik Çağına Ulaşmış Olma: Kurban kesecek kişinin, ergenlik çağına ulaşmış olması, yani buluğ çağına ermiş olması gerekmektedir.
  4. Maddi Yeterlilik: Kişinin, kurban kesme maliyetini karşılayabilecek maddi imkanlara sahip olması önemlidir.