reklam ver kayseri

Telefonda Konuşurken Bu Kelimeleri Sakın Söylemeyin

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Yapay zeka ile dolandırıcılık kaçınılmaz bir hal oldu. Telefonda konuşurken bile dolandırılabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte

Yapay zekanın oluşturduğu dolandırıcılık sistemi akıl almaz halde. İnsanların sesleri yapay zeka ile sanki gerçekmiş gibi kullanılabiliyor. Hırsızlar yine iş başında.

Deepfake, genellikle yapay zeka veya makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak oluşturulan sahte veya manipüle edilmiş bir video veya ses kaydı olarak tanımlanıyor. 

Telefonda sizi 0850 yada 444 ile başlayan bir numara arayıp, size alakasız sorular sorabilirler. Siz bu sorulara evet dediğiniz zaman dolandırıcıların ağına düşmüş oluyorsunuz. Evet, Tamam, Onaylıyorum gibi kelimeleri asla söylemeyin. Hatta dolandırıcılarla sesli konuştuktan sonra, sizin sesinizle yapay zeka Deepfake teknolojisi ile sizin sesinizi kullanarak, dolandırıcıların sizin adınıza bazı işlemleri yapmaları mümkün.

Sizi arayıp, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Dijitürk yada herhangi bir bankadan arıyoruz diyerek size kısa mesaj ile doğrulama kodu gönderen hiç kimseye o doğrulama kodunu sakın vermeyin.

Kredi kartı borcu kapatma, yapılandırma, birikmiş kredi kartı aidatı geri alma, borcunuzu ödeme gibi konularla sizi arayan dolandırıcılar sesinizi kaydedip daha sonra sizin sesinizi kullanabilirler.

Eğer ki bilginiz dışında yada kurumların resmi numaraları dışında aramalarda sakın telefonu açmayın ve konuşmayın.