Emeklilerden Artık Para Alınmayacak, bedava oldu

Bağkur ve Ssk emeklileri için flaş bir karar verildi. Emeklilerden artık kaplıca tedavilerinden para alınmayacak.

Bağkur ve Ssk emeklileri

Emekliler için sağlık kurulu raporu alanlar, kaplıca tesislerine 5 iş günü içinde başvurarak 6 ay boyunca geçerli olacak sevk belgesi alabiliyorlar. Bununla birlikte, emekliler kaplıca tedavisi için yol giderlerini SGK’dan talep edebilirler.

İl içi sevkler için günlük 23 TL, il dışı sevkler için ise günlük 46 TL yol parası ödenecek. SGK’nın bu uygulamasının temel amacı, emeklilerin sağlık hizmetlerine daha kolay erişmelerini sağlamak ve kaplıca tedavisinin faydalarını daha geniş bir kesime ulaştırmaktır.

SGK tarafından verilen emeklilere kaplıca tedavisi için gereken şart, öncelikle doktor tavsiyesi ve SGK’nın anlaşmalı olduğu kaplıcalardır.

SGK tarafından verilen raporun süresi altı aydır ve hasta altı ay içerisinde başvuru yapılmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyenler ALO SGK 170 numaralı telefonu arayabilir.

Kaplıca tedavileri Astım, bronşit, allerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi solunum yolu hastalıklarında tedavi edicidir. Sedef, egzama, akne gibi cilt rahatsızlıklarında, Kireçlenme, bel fıtığı, romatizmal rahatsızlıklarda faydalıdır.