reklam ver kayseri

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücretlerine Rekor Zam

TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan karar: Araç muayene ücretlerine dev zam!

TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan

TÜVTÜRK ücretlerine yılbaşından itibaren %60 zam gelmesi bekleniyor.

Yeni yılla beraber araç muayene ücretlerine yüksek oranda zam yapılacağı iddia edildi. Araç muayene ücreti her yıl TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna bildiriliyordu. “2024 başında çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretlere uygulanacak yeniden değerleme oranı, 3 Kasım’da Ekim 2023 enflasyon verileri açıklandığında netleşecek. Yİ-ÜFE’nin eylül sonu itibarıyla düzeyi, yılbaşından geçerli olacak yeniden değerleme oranının yüzde 60 dolayında olacağını gösteriyor. Buna göre gelecek yıl çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretler 2023’teki kadar olmasa da yine yüksek oranda artacak. Yüksek yeniden değerleme oranı ile vergi ve cezaların yüksek oranda artırılması, aynı zamanda 2023 yılındaki yüksek enflasyonunun özellikle dar ve sabit gelirler üzerindeki erozyonunu 2024’e de taşımak anlamına geliyor.”

Her aracın muayene ücreti türüne göre farklılık gösterirken yılbaşından hemen sonra yapılacak zam oranı sızdı.

Her yıl TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen araç muayene ücretlerine büyük zam yapılacağı iddia edildi. İddiaya göre; iki yılda bir yapılması gereken araç muayenesine bu yıl yüzde 60 zam yapılması bekleniyor.

Eğer araç meyanenizi halen yaptırmadıysanız yada 2024 Ocak aylarında araç muayeneniz varsa yılbaşından önce yaptırmanız sizin karınıza olacaktır.

2024 araç muayene ücreti traktör, motosiklet, motorlu bisikletler için 922 TL; otomobil, minibüs, kamyonet, römork, yarı römork, arazi taşıtı için 1.808 TL; kamyon, tır, çekici, otobüs için ise 2.445 TL olması bekleniliyor.

Araç muayenesi yaptırmazsanız araç muayene gecikme ücreti, aracınız için belirlenen muayene ücretine her ay %5 gecikme faizi eklenmektedir.