Ehliyet Alma Ücreti 2024

2024 güncel veriler ve en aktif ehliyet çıkarma ücreti. Sürücü belgesine sahip olmanın maliyeti nedir ?

2024 güncel veriler ve

Değerli ziyaretçilerimiz 2024 yılında B sınıfı ehliyet alma yaşı 18 olmaktadır. 18 yaşına girdiğiniz zaman sürücü belgenizi alabilirsiniz. Peki ehliyet alma ücreti nedir ? Ehliyet almanın maliyetini sizler için hesaplıyoruz.

Yeni sistemle birlikte sürücü belgesi almak için istenilen yaş şartları şu şekildedir. M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler istenen minimum yaş sınırı 16. A2, B, BE, C1, C1E, F ve G gibi en çok tercih edilen ehliyetler için 18 yaşını doldurmak gerekiyor.

trafik cezaları 2022

Sürücü Belgesi almak için 2024 yılında aşağıdaki ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Sürücü belgesi ücretlerine; kurs ve sınav ücreti, ehliyet harcı, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı toplanarak ulaşılıyor. 2024 yılında ehliyet sınıflarına göre ehliyet ücretleri şöyle:

Kurs Ücreti : 13.750 TL*
Sınav Ücreti : 600 TL
Direksiyon Sınav Ücreti : 750 TL
Vakıf Payı : 230 TL
Kart Bedeli : 990 TL
Harç Ücreti : 3945 TL

*Kurs ücretleri kursun verdiği hizmete göre değişmektedir.

Hesaplanan toplam maliyet ilk sınavlardan başarılı olunacağı varsayılarak hesaplanmıştır. İlk sınavlardan başarılı olmanız durumunda toplam 20.265 TL maliyetle sürücü belgesine sahip olabilirsiniz.

Sürücü belgesi veya genel ismi ile ehliyet alabilmek için sürücü kursuna yazılarak gerekli dersleri almak, ilgili yönetmelik kapsamında zorunludur.

Birinci sınavda (yazılı sınav) 70 puan ve üzeri alan sürücü adayları başarılı sayılmaktadır. Yazılı sınavlarda en fazla 4 (Dört) defa başarısız olunması durumunda ehliyet dosyası yanmaktadır ve tekrar kurs ve sınav ücreti ödemeniz gerekmektedir. Sınavlardan kaldığınız zaman tekrar sınav ücreti ödersiniz.

Sınavlardan başarılı olduğunuz zaman kurs tarafından hemen sertifikanızı alabilirsiniz. Kursunuzdan alacağınız sertifikalar 2 yıl boyunca geçerlidir. 2 sene içinde bu sertifika ile ehliyet belgesi almamanız halinde sertifikanız geçersiz olacaktır ve yeniden kursa giderek sınava girmek zorunda kalırsınız.

B sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. B sınıfı ehliyet M + B1 + F sınıflarını da kapsamaktadır.

Ehliyet kursuna yazılabilmeniz için 18 yaşınızı gün, ay ve yıl olarak doldurmuş olmanız gerekmektedir. Resmi olarak kaydınız yapılmadan herhangi bir eğitime-kursa katılamazsınız.

Kolay Ehliyet lisanslı Sürücü Kurslarını görüntülemek için buraya tıklayın.