Akaryakıtta Tek Fiyat Dönemi Başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıtta tek fiyat için çalışmalara başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu

Akaryakıt satışında yeni dönem… Farklılaştırılmış akaryakıtlar pahalı satılamayacak. EPDK benzin ve dizel yakıtları için harekete geçti. Sürücüler bu habere çok sevinecek.

Buna göre farklı dağıtıcı firmalar arasında ‘Ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro’  gibi ifadeler ile satılan benzin ve dizel yakıtların artık satışı yapılamayacak. Böylelikle akaryakıtta tek fiyat döneminin başlaması sürücülerin yüzünü güldürdü.

EPDK, akaryakıt istasyonlarındaki “Ultra Force, Fuelsave, VPower” gibi ibarelerin kaldırılmasıyla ilgili yeni düzenleme yapacak. Düzenlemeyle birlikte akaryakıtta tek fiyat dönemi başlayacak ve istasyonlarda sadece benzin, motorin ve LPG satışı olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yapacağı yeni düzenleme için taslağında şu ifadelere yer verdi;

Bu düzenleme kapsamında yakıt türüne göre tümü, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıt ile diğerleri arasında, kalite ve benzeri düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör ve benzeri araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.’

Akaryakıta zam geliyor

Bugün gece (21.03.2024 saat 00:01’den) geçerli olacak şekilde benzine 1.34TL, motorine 1.11TL zam kesinleşmiştir. LPG otogazda zam ihtimali güçlenmektedir.