reklam ver kayseri

Ceza Yememek için Arabanızda Mutlaka Bulunması Gerekenler

Sürücünün güvenliğini ve aracın işlevselliğini sağlarken trafiği denetlenebilir hale getiren zorunlu belge ve ekipmanların aracınızda olması gerekmektedir.

Sürücünün güvenliğini ve aracın

Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı Türkiye İstatistik Kurumu’nun en son açıkladığı rakama göre 29 milyon 791 bin 66 oldu.

Aracınızda Kanunda belirtilen belge ve ekipmanların bulundurulması gerekmektedir. Bu ekipman ve belgeler eksik ise trafik cezası yiyebilirsiniz.

İşte Ceza Yememek için Arabanızda Mutlaka Bulunması Gereken belge ve ekipmanlar.

Araç Ruhsatı (Tescil Belgesi veya Trafik Belgesi)

Aracınızda bulunması gereken zorunlu ekipmanlardan ilki araç ruhsatıdır. Araç ruhsatında aracın genel bilgileri olan model, marka, renk, motor numarası ve şasi numarası gibi bilgiler yer alır. 

Araç ruhsatlarında aynı zamanda aracın üzerlerine kayıtlı olduğu sürücülerin bilgileri de bulunur. Kolluk kuvvetleri yaptıkları genel denetim ve aramalarda sürücülerden araç ruhsatını ve ehliyetini istemektedir.

Sürücü Belgesi (Ehliyet)

Ehliyet ya da sürücü belgesi, vatandaşın kullanmakta olduğu araç tipine uygun olarak alınan ve o aracı kullanabilme hakkını resmi olarak temsil eden belgelerdir. Sürücünün vatandaşlık bilgilerinin de yer aldığı sürücü belgeleri bazı yerlerde kimlik yerine de kullanılabilmektedir. 

Ehliyet, araçta bulunması gereken zorunlu ekipmanlardan bir diğeridir. 2023 yılında ehliyetsiz araç kullanmanın cezai karşılığı 8.190 Türk lirasıdır. 

Egzoz Pulu

Egzoz pulu, egzoz emisyon ölçümünü ve geçerliliğini ifade eder. Egzoz emisyonu, aracın egzozundan çıkan kimyasalların havayı ne ölçüde kirlettiğinin belirlendiği bir uygulamadır. Egzoz emisyon ölçümleri yapıldıktan sonra egzoz puluna gerekli değerler kaydedilir. 

Üç yaşını doldurmuş binek araçlar için her iki yılda bir defa olacak şekilde egzoz emisyonu yapılması zorunlu tutulur. Ticari araçların ise bu işlemi her yıl yaptırması gerekir. Elektrikli araçlardan egzoz muayenesi istenmez. Egzoz emisyon belgesi, araçta bulunması gereken ekipmanlar arasında yer alır.

Eğer egzoz emisyon ölçümü yaptırmadığın tespit edilirse egzoz emisyon cezası olarak  2024 yılında 9.867 TL ödemek zorunda kalırsın.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi

Zorunlu trafik sigortası; potansiyel bir kazanın karşı tarafta yaratacağı maddi hasarın karşılanmasını sağlayan, teminatları devlet tarafından belirlenen, araçların trafiğe çıkması için yapılması zorunlu tutulan sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır ve her yıl yenilenmesi gerekir. 

Kolluk kuvvetlerinin kontrolü ya da kaza anında tutanak için gerekli olacağından, aracınızda bulunması gereken zorunlu ekipmanlar arasında zorunlu trafik sigortası poliçesi de yer alır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan sürücülere 490 Türk lirası ceza kesilmekte ve araçları trafikten men edilmektedir. 

Kasko Belgeleri

Kasko, araçların uğradığı kaza sonucu oluşan hasarları güvence altına alan sigorta türüdür. Kasko yapılması kanunen zorunlu olmamakla birlikte kaskolu araçların, gerekli kasko belgelerini araçta bulundurulması önerilir. 

İlk Yardım Çantası

Trafikte yaşanabilecek herhangi bir kaza sonucu sürücülerin ilk yardım yapması gerekebilir. Bu sebeple araçta bulunması gereken ekipmanlar arasında yer alan ilk yardım çantasının önemi oldukça fazladır. 

İlk yardım çantası içerisinde bulunması gereken gereçler tabloda detaylıca belirtilmiştir. Tablo; traktörler, motosikletler ve motorlu bisiklet benzeri araçlar hariç tüm motorlu araçlarda geçerlidir.

GereçAdet Ölçü 
Sargı Bezi (Büyük)2 Adet10 cm x 3-5 m
Steril Hidrofil Gaz 1 Kutu (içerisinde 50 adet)10 cm x 10 cm 
Üçgen Sargı3 Adet 
Antiseptik Solüsyon1 Adet50 ml
Flaster 1 Adet2 cm x 5m
Çengelli İğne10 Adet 
Makas (Küçük) 1 Adet 
Esmark Bandajı1 Adet 
Turnike1 Adet 
Yara Bandı10 Adet 
Yanık Örtüsü (Alüminyum)1 Adet 
Tıbbi Eldiven4 Adet (2 çift) 
El Feneri1 Adet 

Yangın Söndürücü

Aracınızda bulunması gereken zorunlu ekipmanlardan bir diğeri de yangın tüpleridir. Yangın tüplerinin araçların sınıfına ve mevcut kullanımlarına göre sayısı ve ağırlıkları değişmektedir. Mevcut ağırlıklar, bulundurulması gereken adetler ve araç tipleri tabloda detaylıca gösterilmiştir.

Araç TipiAdetKilogram
Binek araçlar, kamyonetler ve minibüsler1 Adet1 kg
Otobüsler (Yolcu sayısı azami 26 olan)2 Adet2 kg
Otobüsler (Yolcu sayısı asgari 27 olan)2 Adet4 kg, 2 kg
Kamyonlar (Azami ağırlığı 12 tondan küçük) Toplam: 4 kg kapasite
Kamyonlar (Azami ağırlığı 12 tondan büyük) Toplam: 6 kg kapasite
Tehlikeli madde taşıyan araçEn az 1 adet (2 kg) olmak üzereToplam: 12 kg kapasite
Tehlikeli madde taşıyan araç (azami ağırlık 7500 kg)En az 1 adet (6 kg) olmak üzereToplam: 8 kg kapasite
Tehlikeli madde taşıyan araç (azami ağırlık 3500 kg) Toplam: 4 kg kapasite
Ambulanslar2 Adet2 kg

Üçgen Reflektör

Trafikte karşılaşılan kaza yahut olağanüstü durumlarda sürücüleri ikaz etmek için yola konulan ve etrafına ışık saçan nesnelere üçgen reflektör denir. Motosikletler haricindeki araçlarda 2 adet üçgen reflektör bulundurulması gerekir. 

Zincir ve Çekme Halatı

Zincir ve çekme halatı, zorlu iklim koşulları olan yağmurlu, karlı ve soğuk havalarda sürücülerin karşılaşabileceği olumsuz durumlar için kullanılan araçlardır. Denetim yapan görevliler kış şartlarında bu iki nesnenin araçta bulunmasına dikkat ederler. Ayrıca uzmanlar lastiklerine zincir takılmış bir aracın 50 km/saati geçmemesi konusunda tavsiyede bulunmaktadır.

Stepne, Kriko, Bijon Anahtarı, Seyyar Lamba

Güvenli bir yolculuğun temel unsurlarından biri de lastiklerdir. Sürücüler olağanüstü durumlar adına araçlarında yedek lastikler bulundurmalıdır. 

Stepne, kriko ve bijon anahtarı da lastik değişimi için elzem olan gereçlerdir. Seyyar lamba ise lastik değişiminin gece yapılması durumunda sürücünün işini kolaylaştıran aydınlatıcı yardımcı bir araçtır. 

Takograf

Takograf araçların; ne zaman açılıp kapandığını, hızını ve almış oldukları mesafeleri ölçen ve kaydeden bir araçtır. Her araç için zorunlu olmamakla birlikte 2918 Sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre otobüs, kamyon, çekici ve traktörlerde bulundurulması zorunludur. Kolluk kuvvetleri, sürücülerden takograf kayıtlarını isteyebilirler. 

İç Lamba

İç lamba, yolcu taşımacılığı yapan araçlar için zorunlu bir uygulamadır. Araç içini aydınlatacak beyaz renkte bir ışık tercih edilmelidir.

Takoz

Takozlar, durmakta olan araçların hareket etmemesi maksadıyla kullanılan gereçlerdir. Kamyon, otobüs ve çekici türlerindeki araçlarda bulunması gereken ekipmanlardan biridir. Ölçüleri 20x20x40 cm olacak şekilde 1 adet takoz bulundurulmalıdır.