Ek MTV Anayasa Mahkemesi Tarafından İptal Edildi mi ? | Garaj Kayseri
Ek MTV Anayasa Mahkemesi Tarafından İptal Edildi mi ?

Ek MTV Anayasa Mahkemesi Tarafından İptal Edildi mi ?

Sosyal Medya’da Anayasa Mahkemesi ikinci kez MTV tahsiline ilişkin yapılan düzenlemeyi kanuna aykırı bularak iptal ettiği iddia edildi.

trafik-test

Anayasa Mahkemesi’nin 2003 tarihli kararıyla, ikinci kez veya ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alımının Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilerek düzenlemenin iptaline karar verildi.

Yukardaki açıklama 2003 yılına aittir. 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere ek MTV iki defa ödenmesine karar verilmişti.

Anayasa Mahkemesi‘nin, bu yıl iki kez MTV alınmasına ilişkin kanun maddesini iptal ettiğine ilişkin haberler doğru değil. AYM, henüz konuyu gündemine almadı.

Bir çok kopyala yapıştır mantığı ile haber yapan siteler bunu paylaştı ve vatandaşları yanlış bilgilendirdi.

Mevcut araçların ek MTV’si, iki taksit şeklinde ödenecek. İlk taksitin 31 Ağustosikinci taksitin ise 30 Kasım gün sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. 

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) birinci taksitinin ödeme süresi 31 Ağustos’tan 6 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatıldı.

Ödemelerin, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi www.gib.gov.tr ‘den, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması üzerinden elektronik ortamdan yapılabiliyor.

YAZAR HAKKINDA

Garaj Kayseri Garaj Kayseri Web Sitemizde ; Kayseri ve Türkiye Haberleri, Trafik Haberleri , Araba Teknik Bilgiler ile ilgili yazılar bulunmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. internette gezinirken itiraz hakkının olduğunu ve iptal edilebileceği ile ilgili bir habere denk geldim. Sanırım Anayasa mahkemesi itiraz için bazılarımız bekleyecek, ağustos sonuna kadar ilk taksit için süre verilmiş fakat vergi mahkemelerine dilekçe ile de itiraz hakkımız olduğu söyleniyor siz ne diyorsunuz? aşağıdaki linkte baya uzun yazılmış.

    https://www.kandemir.av.tr/ek-mtv-itiraz-etmek-ve-dava-acmak/

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar