Araç Sahipleri Dikkat! Artık Ağır Kusurlu

Ülkemizde araç muayene için şartlar sık sık değişmektedir.

Ülkemizde araç muayene için

Ülkemizde araç muayene için şartlar sık sık değişmektedir.

lastik-hava-basinci psi

Alınan kararla artık araba lastiği için alınan karar kapsamında muayene sırasında lastik kontrolü yapılmayacağı ifade edildi. Yani araç muayenesine ister yazlık isterseniz kışlık lastiklerinizle gidebilirsiniz.

Otomobil muayenesi hakkında TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:
Seyir esnasında bir lastiğin patlaması aracın kontrolünü neredeyse imkansız hale getirir, kaza yapılmasına sebep olur. Araç muayenesinde lastik yüzeylerinde oluşabilecek hasarlar ya da lastiğe batan yabancı maddeler gözle ve elle mutlaka kontrol edilmektedir. Böylece lastiklerde oluşan ve fark edilemeyen (özellikte lastiklerin aracın iç kısmına bakan yüzeylerinde oluşan ve araç kullanıcısı tarafından görülemeyen) hasarlar muayene sırasında tespit edilmektedir.

Lastikler aynı aks üzerinde aynı ebatta olmalıdır. Eğer lastikler farklı ise ağır kusur olarak değerlendirilir. Ayrıca lastikler aynı firmadan üretilmiş olması gerekmektedir. Aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanıldığının tespiti halinde de araca ağır kusur verilir.

Farklı markada olan lastikler ağır kusurlu olarak değerlendirilmez.

TÜVTÜRK tarafından yapılan resmi açıklama ile bundan sonra araç muayenesi yapılırken yaz – kış lastiği kontrolü yapılmayacağı ilan edildi. Periyodik muayene esnasında TÜVTÜRK tarafından lastik diş derinliği en az 1,6 mm ölçüsü kabul edilirken Yola Elverişlilik Muayenesinde alt sınır 2 mm olarak belirlendi.

Lastikteki yabancı cisimler ve yüzeysel çatlamalar hafif kusurdur.

2023 araç muayenesi traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet için muayene ücreti 585,60 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel taşıt, arazi taşıtı, römork, yarı römork muayene ücreti 1.149,60 TL ve otobüs, kamyon, çekici, tanker muayene ücreti ise 1.554,00 TL’dir.

Araç muayene randevu alma hizmeti ücretsizdir ve aşağıdaki linkten alabilirsiniz. Sahte ve ücret isteyen sitelere itibar etmeyiniz.

https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx