reklam ver kayseri

Araç Sahipleri Dikkat ! Son Gün 30 Kasım

Araç sürücüleri dikkat ! 30 Kasım’dan sonra mutlaka taktırın..

Araç sürücüleri dikkat !

Araç sahiblerini ilgilendiren bu haberimizi mutlaka okuyun.

Havaların soğuması ve kış mevsimine geçiş yapmamız nedeniyle kış lastiği tekrar gündeme geldi. Kış lastiği olmayan araçlar 30 Kasım’dan sonra trafiğe çıkamayacak.

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 ay sonra başlıyor. 1 Aralıktan itibaren aşağıdaki araçlar kış lastiği takmaz ise yüksek cezalara maruz kalacak.

lastik_2034

Yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ticari araçların kışlık lastik takma zorunlulukları bulunmaktadır. Hususi araçlar için zorunlu olmayan uygulama, ticari araçlar için zorunludur.

Bu zorunluluk trafikte güvenliliği amaçlamaktadır.

1 Aralık 2023 ve 1 Nisan 2024 tarihleri arasında araç muayenesi olanlar kış lastiği olmadığı durumda muayeneden geçemeyecektir. Bu nedenle kış lastiği olmayan ticari araçlar, muayene kapsamına alınamamaktadır.

Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar denetlenmektedir. Yapılan denetlemelerde uygulamaya uymayan araç sürücülerine 1.152 TL trafik cezası kesilmektedir. Hususi araçların can ve yol güvenliği için kış lastiği olmadan trafiğe çıkış yapmamaları gerekmektedir.

Kış lastiklerinin diş derinliği 3 mm’den fazla olmalı ve 5 yılda bir lastikler değiştirilmelidir.

Can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi ve sorunsuz seyahat edilebilmesi için kış mevsiminde tüm araçlara kış lastiği uygulamasına uyulması tavsiye edilmektedir.

2023 – 2024 sezonu için kışlık lastik fiyatları tanesi 1000 TL ile 30.000 TL arası değişmektedir.