Trafik Cezalarında Yeni Dönem | Garaj Kayseri
Trafik Cezalarında Yeni Dönem

Trafik Cezalarında Yeni Dönem

Arabası olanlar dikkat! Trafik cezalarında yeni bir dönem geliyor.

trafik cezalari

Trafik cezalarında yeni dönem! Gelire ve araç değerine trafik cezası dönemi başlıyor!

Şu an trafik cezaları uygulanırken sabit bir fiyatlandırma söz konusu. Yeni dönemde ise artık aracın değerine göre ve sahibinin gelirine göre trafik cezası kesilecek.

Avrupa’da birçok ülke gelire oranlı ceza sistemi uyguluyor. Türkiye’de de bu sistemin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Arabası 5 milyon değerinde biri hız sınırını aştığı zaman ceza olarak 4 bin tl ödüyor. Bu da cezaların caydırıcılığını tartışmaya açıyor.

Finlandiya, İngiltere ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde uygulanan gelire ya da araç fiyatına endeksli trafik cezası sisteminin Türkiye’de uygulanması için çalışma başlatıldığı kaydedildi. Buna göre 500 bin lira ile 5 milyonluk araca sahip olan araç sürücüleri farklı cezalar ödeyecek.

Eğer bu düzenleme hayata geçerse geliri düşük olanlardan düşük, yüksek olanlardan yüksek ceza kesilecek. Bir diğer formül ise trafik cezalarının araç fiyatına endeksli olması. Yeni ceza düzenlemesinin trafikte kural ihlalleri konusunda caydırıcılığı artırması bekleniyor.

YAZAR HAKKINDA

Garaj Kayseri Garaj Kayseri Web Sitemizde ; Kayseri ve Türkiye Haberleri, Trafik Haberleri , Araba Teknik Bilgiler ile ilgili yazılar bulunmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar