reklam ver kayseri

Kredi Kartları Artık Kullanılmayacak

Yeni bir dönem başlamasıyla birlikte artık kredi kartları eskisi gibi kullanılamayacak.

Yeni bir dönem başlamasıyla

Yeni bir dönem resmen başlıyor. Artık kimse kredi kartı ile alışveriş yapamayacak, Kredi kartlarını artık vatandaşlar kullanamayacak.

Marketlerde, internet alışverişlerinde, züccaciye, giyim mağazalarında artık kredi kartı kullanılmayacak. Kredi kartı komisyonlarının 7 kat artırıldığı için esnaflar artık ödemeleri IBAN üzerinden almaya başladı. Kredi kartı ile ödeme yapmak isterseniz komisyon ödemek zorunda olabilirsiniz.

Bankaların işletmelere uzun süredir uygulamakta olduğu 0.49-0.79 aralığındaki kredi kartı komisyonları 1 Ekim 2023 iitibarıyle yüzde 3.5‘e çıkarıldı.

Kazandıkları paranın birçoğunu bankalara ödeyen esnaf artık ya nakit yada İBAN’a havale ile ödeme alacak.

2023 yılı itibariyle bir çok vatandaş nakit para taşımıyor. Her şeyin dijital olarak yapıldığı bu dönemde esnaflar Kare Kod iban ile ödeme alabiliyor. Kredi kartının ise yaygın olarak kullanılmasından kaynaklı olarak bankalar komisyon oranlarını yükseltme kararı aldı.

Birçok işletme, bankalar tarafından kesilen yüksek komisyon oranları nedeniyle işyerlerine havale/EFT ile alışveriş yapılmasını kolaylaştırmak adına IBAN adreslerinin kare kodunu yapıştırıyor. Bu şekilde müşteriler, para transferi ile alınan ürünün ve hizmetin bedelini işyerine aktarırken, banka söz konusu ticaretten bir komisyon alamıyor.

Bazı esnaflar ise bu olaya tepki göstererek dükkanlarına “Kredi Kartı Geçersizdir” yazısı astı. Esnaflar iban ile çalışmaya başladıktan sonra banka hesabında para olmayan müşteriler ise bayağı zorluk çekecek gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra bankaların sunduğu kredi oranları ise bir hayli yüksek durumda.