Deprem Erken Uyarı sistemini aktif edin

Deprem erken uyarı sistemi vatandaşları depremden saniyeler önce uyarıyor. Depremden önce bildirim almak için bu ayarı yapın.

Deprem erken uyarı sistemi

Android deprem uyarı sistemi vatandaşları uyarmayı başarıyor. Depremden saniyeler önce kullanıcılara bildirim gönderen sistem başarılı şekilde çalışıyor.

Google’ın erken uyarı sistemi ilk olarak 2021 yılında Yunanistan ve Yeni Zelanda’da başlamış ve daha sonra bu uyarı sistemine Türkiye’de eklenmiştir.

Sistem, android telefonlardaki depremin hareketlerini algılayabilecek ivmeölçerler sayesinde çalışıyor. İvmeölçerleri normal telefon kullanımındaki koşma gibi aktiviteler sırasındaki hareket ve yönelimi algılayan sensörler olarak düşünebiliriz. Erken uyarı sisteminde de telefon, depremle oluşan sarsıntıyı algılıyor. 

Çok sayıda sinyal geldiğinde, depremin merkez üssünü tespit ederek bölgeye yakın telefonlara uyarı alarmı gönderiyor. Google’ın bu sistemi şu anda iOS kullanıcıları için çalışmıyor.

Depremden yaklaşık 10 saniye önce gelen bildirimde hafif, orta ve kuvvetli sarsıntı yaşanacağını söylüyor. Erken uyarı sistemleri bir deprem habercisi değil, deprem olduktan sonra yayılan dalgaların algılanmasıyla kullanıcılara uyarılar ulaşıyor.

Ayarlardan erken uyarı sistemi nasıl açılır ?

  1. Telefonunuzun ayarlar uygulamasına girin.
  2. Konum ayarlarına tıklayın.
  3. Açılan sayfadan deprem uyarıları butonuna tıklayın.
  4. Deprem uyarıları sayfasından, deprem erken uyarı sistemini aktif edin.