Öğretmen Atama Sonuçları 2024

Türkiye’de 428 bin atama bekleyen öğretmenlere müjdeli haber geldi. Öğretmen atama sonuçları ne zaman yayınlanacak ?

Türkiye'de 428 bin atama

İhtiyaçlar doğrultusunda 2024 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklandı.

Binlerce öğretmenin merakla beklediği öğretmen atamalarına ilişkin detaylar açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu.

ogretmen
ogretmen

Bakan Tekin, öğretmen atamasında en çok alım yapılacak branşları duyurarak, “Sınıf öğretmenliği için 3 bin 263 arkadaşımız, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik bin 597, din kültürü ve ahlak bilgisi bin 594, İngilizce 968” ifadelerini kullandı. Bakan Tekin’in açıklamasına göre en fazla sınıf öğretmenliği ataması yapılacak.

Tekin ayrıca, “Bunlar tamamen sadece atama yoluyla atama değil, yüzde 50-yüzde 50; yani KPSS skorunun yüzde 50’si, mülakatın yüzde 50’si olarak yapılacak. Ekonomik parametreler açısından sıkıntılı bir dönemdeyken bize bu konuda destek olan kurumlarımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Eğitim camiamıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimini ve branş bazında kontenjan dağılımını internet sitesinden yayımladı.

Ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20-31 Mayıs’ta yapılacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran’da ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 1 Temmuz’dan itibaren gerçekleştirilecek.

Kontenjan sayıları için TIKLA