Araba Egzoz Dumanı Renk ve Anlamları | Garaj Kayseri
Araba Egzoz Dumanı Renk ve Anlamları

Araba Egzoz Dumanı Renk ve Anlamları

Arabalar değişik renk ve yoğunlukta egzozdan duman çıkarırlar.

Egzoz, içten yanmalı motorlarda yanan gazın boşaltılmasına yarayan tertibata verilen addır. Motorda çevrim sonrasında oluşan atık gaz bu düzenekle dışarı atılır.

Egzoz duman rengi, normalde şeffafa yakın veya çok çok az beyaz renk olmalıdır. Egzozdan çıkan duman rengi daha farklı ise arabanızda bir sorun var demektir.

Kışın ilk çalıştırdığımızda çok beyaz olması normaldir. Araba ısındıktan sonra şeffafa yakın yada az beyaz renkte olmalıdır.

Arabanızın egzozundan çıkan duman renkleri ve sorunları aşağıdaki gibidir.

Mavi Duman :

Yakmak yakma belirtisidir. Valflerde yağ kaçağı, piston segmanlarda aşınma ve turbonun yağ yakması kaynaklı olabilir.

Beyaz Duman :

Duman kısa süreli ise sorun yok. Yoğun ve devamlı beyaz duman ise silindir blok contası, çatlak silindir bloğu veya silindir kapaklarında arıza olasılığını gösterir.

Gri Duman :

Turbonun yağ yakmasıdır. Otomatik şanzımanlarda şanzıman yağının motora sızması. Karter havalandırma valfi arızası gibi sorunlara işaret eder.

Siyah Duman :

Yüksek yakıt tüketimi de görülür. Hava filtresi, enjektörler, çeşitli ayar ve hava sensörleri gibi parçalarda sorun olduğu anlamına gelir.

Aracınızda bu renkte dumanla karşılaşırsanız telaşlanmayın. İyi bir motor ustasına yada servise aracınızı emanet edip tamir ettirebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Garaj Kayseri Garaj Kayseri Web Sitemizde ; Kayseri ve Türkiye Haberleri, Trafik Haberleri , Araba Teknik Bilgiler ile ilgili yazılar bulunmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar