SGK Prim Borçları Yapılandırma | GarajKayseri.com
SGK Prim Borçları Yapılandırma | GarajKayseri.com
SGK Prim Borçları Yapılandırma

SGK Prim Borçları Yapılandırma

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK prim borçlarının yapılandırılmaya başlandığını açıkladı.

Aşağıdaki borçlar yapılandırılacaktır.

Sigorta prim borçları

Genel Sağlık Sigortası prim borçları

Topluluk Sigortası primi borçları

Sosyal güvenlik destek primi borçları

İdari para cezası borçları

İşsizlik sigortası primi borçları

Yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar

İş kazası ve meslek hastalığından doğan rücu alacakları

Son Başvuru Tarihi : 31 Mayıs 2023

12.03.2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, 7440 sayılı Kanunun 1.Maddesinin (c) fıkrasıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil daireleri tarafından 6183 sayılı Kanun kapsamında takip edilen ve bu Kanunun yayımı tarihine veya bu Kanunun ilgili hükümlerinde belirtilen sürelerin sonuna kadar tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan borçlar ile ilgili olarak ödeme kolaylığı getirilmiştir.

Paketle birlikte 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar 48 taksitte ödenebilecek. 2.000 TL altı borçlar otomatik silinecek. Peki, borç yapılandırma nasıl yapılır ?

SGK için : Öncelikle E-Devlet üzerinden SGK prim ödeme sistemine giriş yapılması gerekmekte.

Başvuru yapmak için TIKLA

E-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra, sol menüden YAPILANDIRMA İŞLEMLERİ, 7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri, 7440 Başvuru Formu’na girdikten sonra borçlarını seçerek yapılandırabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi Açıklama :

7440 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan hüküm gereğince Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince 6183 sayılı Kanuna göre takip edilen alacaklardan, vadesi 31/12/2022 tarihinden (bu tarih dâhil) önce olduğu hâlde 1/1/2023 tarihi itibarıyla ödenmemiş bulunan ve bir amme borçlusu adına tahakkuk etmiş asli ve fer’i alacakların toplamı tüm tahsil daireleri itibarıyla 2.000 Türk lirasını aşmayanların silinmesi çalışmalarına Kanunun yayım tarihi itibariyle başlanılmıştır. Tahakkuk etmiş asli ve fer’i borçlarının toplamı tüm tahsil daireleri itibarıyla 2.000 Türk lirasını aşmayan mükelleflerimizin, çalışma tamamlanınca bu borçları silineceğinden ayrıca bir başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Silinen borçlara ilişkin bilgilere ‘7440 Sayılı Kanunun 10/1 Maddesi Kapsamında (2000 TL ve Altı ) Silinen Borç Sorgulama’ ekranından erişebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Garaj Kayseri Garaj Kayseri Web Sitemizde ; Kayseri ve Türkiye Haberleri, Trafik Haberleri , Araba Teknik Bilgiler ile ilgili yazılar bulunmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar