Demir Kubbe Türkiye’de Var mı ?

İsrail’in savunma sistemi olan demir kubbe Türkiye’de var mı ? Demir Kubbe sistemi nasıl çalışıyor.

İsrail'in savunma sistemi olan

Sistem, kısa menzilli roketlere ve 70 kilometre menzile sahip 155 mm topçu mermilerine karşı koymak için tasarlanmıştır. Üreticisine göre, Demir Kubbe olumsuz hava koşullarında gece gündüz çalışacak ve aynı anda birden fazla tehdide yanıt verebilecek.

Demir Kubbe’nin üç merkezi bileşeni vardır:

Tespit ve İzleme Radarı: Radar sistemi, bir İsrail Savunma şirketi olan ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yan kuruluşu olan Elta ve IDF tarafından inşa edildi.

Savaş Yönetimi ve Silah Kontrolü (BMC): İsrailli bir yazılım şirketi olan mPrest Systems tarafından Rafael için inşa edildi.

Füze Atış Birimi: Sistem elektro-optik sensörler ve yüksek manevra kabiliyeti için birkaç direksiyon kanadı ile donatılan tamir füzelerini fırlatır.

İsrail’de 10 adet Demir Kubbe bataryası bulunuyor. Her birinde 3 ya da 4 füze rampası var. Sistem, hizmete girdiği 2011 yılından bu yana %90 başarı sağlamıştır.

Bu sistem, İsrail’in bölgedeki potansiyel tehditlerden kaynaklanan kısa menzilli roket ve füze saldırılarına karşı koruma sağlamak için kullanılmaktadır. Demir Kubbe‘de kullanılan savunma füzeleri 20 bin ila 100 bin dolara mal oluyor. Hamas’ın ucuz roketlerle, gelişmiş savunma sistemini yorduğu ve peşinden gelen roketlerin füze kalkanını bu sayede aşabildiği belirtiliyor.

Türkiye’de Demir Kubbe bulunmamaktadır.

Türkiye hangi hava savunma sistemi var?

ASELSAN, Roketsan ve TÜBİTAK-SAGE iş birliğiyle Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda geliştirilen SİPER sisteminde, 100+ kilometre menzile sahip ÜRÜN-1 Füzesi kullanılıyor.