Dikkat! Her Yer Kapalı Olacak !

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil nedeniyle birçok kurum o gün çalışmayacak. İşte tatil olacak o kurumlar.

23 Nisan Ulusal Egemenlik

23 Nisan 2024 Salı günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanacak. Bu nedenle 23 Nisan Salı MEB takvimine göre resmi tatil. 24 Nisan Çarşamba günü öğrenciler okula devam edecek.

23 Nisan’da bankalar, kargolar, PTT, devlet daireleri, hastaneler ve tüm okullar tüm gün kapalı olacak, hastanelerin ise sadece acil servisleri açık olacak. Resmi tatil günlerinde ise nöbetçi eczaneler açık olacak.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Nisan’ın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması dolayısıyla yurt genelinde kutlamalar ve şenlikler gerçekleşecek. Bu kapsamda kamu daireleri başta olmak üzere özel sektör ve pek çok kurum o gün kapalı olacak.

22 Nisan 2024 Pazartesi günü kargolar ve kurumlar tam gün hizmet verecek. 24 Nisan 2024 Salı günü ise tüm gün kapalı olacak.

23 Nisan’da çalıştırılan işçiye ne kadar ödeme yapılır ?

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir. Resmi tatil olmasına rağmen çalışması gereken vatandaşlar ise ekstra mesai ücretini hak edecek. Ulusal Bayramlarda çalışan işçilere çift yevmiye ödenir.