Pavyon Çalışanı Mihriban’ın Röportajı

T24’ten Gözde Yel, Ankara’da bir pavyonda 4 yıldır konsomatris olarak çalışan ‘Mihriban’ isimli bir kadınla röportaj yaptı. 

T24'ten Gözde Yel, Ankara'da

Pavyon dünyasının bilinmeyenleri: Bir konsomatrisin 24 saati…

”Ankara’nın gece hayatının en önemli unsurlarından pavyonlar, gündemdeki yerini koruyor. 4 yıldır pavyon aleminde olan Mihriban, pavyon kültürüne dair bilinmeyenleri anlattı:

Hemşireydim normalde. İşten bazı sebeplerden ayrıldım. Param kalmadı, kredi çektim, bir sürü borç aldım. Pavyonda çalışan arkadaşımdan borç istediğimde her zaman para gönderiyordu. Onun tavsiyesiyle aleme girdim.

Âleme yeni başlayan kızlar günlük 600 civarından başlar, sonra da içtiği içkinin yarısını alır. Ben günde 5 bin, 6 bin, bazen 7 bine kadar kazanıyorum. Bize ısmarlanan içkilerin yarısını alıyoruz. Artımız da önemli tabii. Bin liralık iş yaparsın ama senin artın 500 liradır, 1500 alırsın. İyi kazanmak için âlemde bilinmen gerekiyor.

mihriban
mihriban

Bazen bir masada sabahladığımız oluyor, bazen mekânın bütün masalarına gittiğimiz oluyor. Önemli olan bize söyledikleri içki, masayı idare edebilmemiz. Yüzlük içki açıyorlar ve sabaha kadar otur diyorlar mesela… Bizim ruh halimize göre değişiyor. Dokunmaya çalışanlar, ‘sana âşık oldum’ diyenler oluyor. Git işine dayı ya! O lafları söyleyip bana dokunabileceğini zannediyorlar. Ben de içkimi hızlıca içip kalkıyorum. İçtim sonuçta, bir şey diyemiyorlar.

Savcısı, avukatı, polisi… Dayılar da geliyor… Geçen 18 yaşına girmiş bir çocuk getirmişler pavyona alışsın diye. Çocuğa artık özgürce girebilirsin diye gaz veriyorlar. Daha bıyıkları terlememiş. Bayanlar da çok geliyor. Tesettürlü bir kadın geldi, mekâna girdi tesettürünü çıkardı, eğlendi eğlendi, çıkarken tesettürünü örttü ve çıktı.

Mesela bir keresinde adamın biri evini satıp gelmişti. Yeni ev alacakmış. ‘Size güzellik yapacağım’ dedi ve benim de içinde olduğum üç kıza 20’lik şişe açtı. İçtik, ettik. Gecenin sonunda bir baktık adamın bütün parası bitmiş. Farkında olmuyorlar ne kadar harcadıklarının.

Sonra sabah olay çıkarmaya çalışıyorlar, biz bunu içmedik, biz bu konsla oturmadık diye yalan söylüyorlar. Ama işe yaramıyor tabii. Olay çıkarsa güvenlik devreye giriyor, dışarı çıkartıyorlar. Harcıyorlar harcıyorlar, sonra pişman oluyorlar. Kapının önünde taksi parası verdiğim adam olduğunu biliyorum.”