Depremde İstanbul’dan Kayseri’ye Tahliye Planı

İstanbul İçin 7,5 Büyüklüğünde Depreme Göre Plan Hazır.

İstanbul İçin 7,5 Büyüklüğünde

Olası İstanbul Depreminden sonra şehirden ayrılmak isteyen depremzedelerin tahliyesi planlanıyor. Bunun için de tüm hazırlıklar tamamlandı.

Tüm ayrıntıların düşünüldüğü deprem eylem planında, hava yolu da tahliye için kullanılacak. Bunlar, İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı olacak.

Destek iller iki grup olarak belirlendi. İlk etapta depremzedeler, Balıkesir, Eskişehir, Ankara, Manisa, İzmir, Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Denizli, Samsun ve Kayseri’ye tahliye edilecek. İsteyenler de memleketlerine gönderilecek.

Jeoloji Mühendisi Adnan Adnan Evsen Depremde Kayseri’ye tahliye için aşağıdaki açıklamaları yaptı.

Beklenen muhtemel büyüklüğü 7.4 Mw ve üstünde olacak İstanbul depremi için depremden sonra tahliye planı sayın Bakanımız tarafından açıklandı. Depremden sonra 11 ile tahliye planı olacağı planda belirtilmiştir. Bu iller arasında Kayseri’de var.

Bu anlamda Kayseri Belediyeleri de hem kendi şehirlerinin deprem dirençli şehir haline getirilmesini hem de İstanbul’dan tahliye edilebilecek nüfus için hazırlık yapmalıdır.

Planda hava, kara ve deniz yolu ile tahliye yapılacağı kayıt altına alınmıştır. Bu tür planlamalar mutlak doğru ancak; 20 milyonluk şehirde herhangi bir kriz olmadan da yolların tıkanıyor olması deprem sonrasında tıkanacağının kanıtıdır. Kara yolu tahliye planı çalışmayabilir.

6 Şubat depremlerindeki Hatay ili gibi İstanbul hava alanlarına giden yollarda tıkanırsa veya depremden zarar görürse havayolu tahliyesi de gerçekleşmeyebilir. Denizyolu tahliyesi için tsunami riski göz ardı edilmemelidir.

Beklenen İstanbul depremi için açıklanan plan deprem sonrası alınacak tedbirler arasındadır. Halbuki deprem öncesi çalışmalar biz mühendisler için çok daha fazla can kurtarır önemdedir. Deprem öncesi dirençli konut edindirme devlet eliyle zorunlu ve destekli hale getirlmelidir.

Bu yapılan planın çalışmaması, tıkanması veya depremden zarar görmesi halinde B, C, D ve E planları gibi alternatif planlar oluşturmalıyız.