2024 Yılı Fitre Fiyatı Belli Oldu

2024 yılı ramazan ayı fitre bedeli Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı.

2024 yılı ramazan ayı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı için fitre bedelini 130 TL olarak açıkladı. Diyanet bir kişi için fitre bedelinin 130 TL olduğunu açıkladı. Fitre bedeli, bir önceki yıla göre %85 artmış oldu.

Fitre nedir?

Fitre, Ramazan’da Müslümanların ihtiyacı olanlara vermesi gereken sadaka ile fakirin bir günlük yiyeceğinin karşılanması anlamına geliyor. Günümüzde fıtır sadakası miktarı, kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde belirleniyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığında yer alan bilgilere göre, kişi, kendisinin ve küçük çocukların fitrelerini vermekle yükümlüdür. Fıtır sadakasının, vacip olma zamanı Ramazan Bayramı’nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir.

Ayrıca, bayram gününde veya daha sonra da verilebilir. Fitrenin amacı, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standartlarına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanmasıdır. Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekat için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez.

Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır. Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.