Miraç Kandili Ne Demektir ?

İslam dünyasında üç ayların başlamasından sonra ilk kandil olan Miraç kandili bu yıl 6 şubat 2024 salı günü idrak edilecektir.

İslam dünyasında üç ayların

Peygamber efendimiz HZ. Muhammed’in miraca yükseldiği geceyi temsil eden Miraç Kandili, İslam dininin hakim olduğu toplumlarda her yıl Recep ayının 26. gecesi kutlanmaktadır.

2024 yılında miraç kandili 6 şubat tarihine denk gelmektedir. Miraç, İslam dini anlatımlarında, Muhammed’in göğe yükselip, Allah ve öte âlemleri görüp geriye döndüğü rivayetlerine verilen isimdir. 

Miraç Kandili’nde farz ve nafile ibadetlere önem verilmeli ve gündüz oruç tutulmalıdır.

Miraç Kandili, Hazreti Muhammed’in göğe yükseldiği gündür. Receb ayının 27. günü olan Miraç Kandili’nde müminler gündüz oruç tutup, gecesinde ise çeşitli ibadetler ve dualarla geçiririler.

Miraç Kandili Mesajları

mirac kandili
mirac kandili

“Tüm İslam âleminin Miraç Kandili mübarek olsun. Bu kutlu gecenin tüm dünya için salgın hastalıklardan arınmış, sağlıklı, huzurlu ve bereketli günlere vesile olmasını temenni ediyorum.”

“Bu gece kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Türk İslam âleminin Miraç kandili kutlu olsun.”

“Tüm İslam aleminin mübarek Miraç Kandili kutlu olsun… Allah’ım dua ediyorum bu illetten umarım bir an önce tüm insanlık kurtulur.”

“Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamberimizin miraca çıkmasıyla bize verilen müjdeye nail olan ümmetin Miraç Kandili mübarek olsun.”

Miraç Kandili vesilesi ile Allâh, kimin ne derdi varsa dermanını versin. Dua eden elleri, kalpleri boş çevirmesin. hastalara tez zamanda şifa, karnı aç olana aş arayana iş ve eş nasip etsin. Kimin kalbinden ne geçiyorsa, onun için en kolay ve hayrına olacak şekilde versin. Amin”

“Tüm Türk ve İslam aleminin Miraç Kandili’ni kutlar hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.”

Miraç Gecemiz; Manen yükselişimize, affımıza, gözyaşlarının dinmesine, zulüm ve savaşların sona ermesine vesile olsun. Yaptığımız ibadetleri ve dualarımızı Rabbim kabul eylesin. Leyle-i Mi’rac, Mira. Kandili’miz, mübarek olsun.”