Teravih Namazı Saat Kaçta ?

Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde vatandaşlar teravih namazının saat kaçta kılınacağını araştırmaya başladı. Kayseri’de teravih kaçta ?

Ramazan ayına girdiğimiz bu

Terâvîh namazı Ramazan ayında, yatsı namazından sonra sabah namazı vaktine (fecrin doğuşuna) kadar kılınabilen nâfile namazın ismidir.

Bugün Müslümanlar ilk teravih namazını idrak edip, 30 gün boyunca oruç tutacaklardır. Ramazan ayının ilk teravih namazı 10 Mart Pazar günü, yatsı namazını müteakiben tüm camilerde kılınacak.

Teravih namazı nasıl, kaç rekat kılınır? Detaylar yazımızda..

Teravih Namazı Saat Kaçta ?

İlk teravih namazı 10 Mart Pazar günü İstanbul’da saat 20:31’de Ankara’da 20:14’de, İzmir’de ise 20:36’da Kayseri’de ise 20:03’da kılınacak.

Kayseri’de ilk sahur, 05:27’ye kadar yapılması gerekmektedir. Kayseri’de ilk İftar saat 18:48’de olacaktır.

Hadisi şeriflerde ramazan gecelerinin ihyası olarak nitelendirilen bu namaza dört rek‘atta bir dinlenme amacıyla biraz ara verildiğinden “terâvîh” denmiştir.

Teravih Namaz Nasıl Kılınır ?

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre teravih namazı cemaatle şöyle kılınır:

Önce yatsı namazının ilk sünneti, sonra farzı daha sonra da son sünneti kılınır. Sonra imam, müezzin veya cemaatten biri teravih namazına başlanacağını duyurur.

İmam “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya ve kıldırmaya”, cemaat de “niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” şeklinde niyet ederek iftitah tekbiri alınıp namaza başlanır.

İkişer rekât halinde kılınacaksa ikinci rekâttan sonraki oturuşta “Tahiyyat”, “Salli-Barik” ve “Rabbena” duaları okunarak sağa ve sola selam verilir. Eğer teravih dört rekât olarak kılınacaksa ilk oturuşta “Tahiyyat” ile birlikte “Salli-Barik” duaları okunarak kalkılır ve üçüncü rekâta kalkıldığında ise “Sübhaneke” duası okunur. Her selam verildiğinde “salat-ı ümmiyye”’nin okunması güzel olur.