Tüvtürk’te O Ücrete Zam Yapıldı

Tüvtürk muayene istasyonlarında ek olarak alınan kredi kartı ödemelerinde hizmet bedeli adı alında alınan komisyon ücretine zam geldi.

Tüvtürk muayene istasyonlarında ek

Muayene ücretlerine yapılan zamlardan sonra TÜVTÜRK büyük tepki çeken yeni bir uygulamaya daha imza attı. Bu kez de kredi kartı tahsilat farkı” almaya başladı.

TÜVTÜRK, Alman Tüv Süd, Doğuş Holding ve Akfen’in ortak girişimi olarak 2007 yılında kuruldu.

Tüvtürk muayene istasyonlarında nakit ödemelerin yanı sıra sadece yerli bankalara ait Mastercard, Visa ve TROY kartlar ile tek seferde ödeme yapabilirsiniz. Nakiti olmayan vatandaş, kredi kartı ile ödeme yaptığı zaman 77 liralık fark ödemek zorunda kalıyor. Taksitli ödeme yapmak mümkün değil.

Otomobilini muayene ettirmek isteyen vatandaş kredi kartı ile ödeme yaptığı zaman 1.898 TL ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Bu komisyon ücreti tartışmalara neden olurken Tüvtürk’den açıklama geldi.

Tüvtürk, Araç muayene ücretimi kart ile ödedim ancak ek bir bedel oluştu. Bunun nedeni nedir? sorusuna aşağıdaki cevabı vermektedir.

Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerde ödeme işlemi, size tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden, belirli bir hizmet bedeli karşılığında gerçekleştirilmektedir. İş bu hizmet bedeli doğrudan hizmet sağlayıcı firma tarafından yasal mevzuata göre belirlenmekte ve tahsil edilmektedir.

2024 Yılı Güncel Araç Muayene Fiyat Listesi (Nakit)
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet927,60 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork1.821,60 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker2.462,40 TL
2024 Yılı Güncel Araç Muayene Fiyat Listesi (Kredi Kartı)
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet1.004,60 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork1.898,60 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker2.539,40 TL

1.821 lira olan araç muayene ücretini peşin ödeyemeyen vatandaşın cebinden 77 lira daha çıkıyor. Egzoz muayene ücreti de 256 lira oldu. Böylelikle bugün için araç muayenesi yaptıran bir sürücünün cebinden kredi kartı ile ödeme halinde ile 2.154 lira çıkıyor. Peşin ödemede ise bu ücret 2.077 lira oluyor.

Her yıl 10 milyondan fazla araç TÜVTÜRK istasyonlarında muayene ediliyor. Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5′idir.