Trafik Cezalarını Bir Dilekçe ile İptal Edin

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren trafik cezaları iptali konusu hakkında bilgileri bu yazımızdan bulabilirsiniz.

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren trafik

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, karayolu trafiğinin bir düzenle gerçekleşmesi, ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazaların önüne geçilebilmesi, bu kapsamda tehlikenin önüne geçilip zarar oluşmaması amacıyla birçok idari suç veya cezaya yer vermiştir.

Radar uyarı işaretlerinin olmadığı yollarda radar trafik cezası yiyenler bir dilekçe ile cezayı iptal ettirebiliyor. Bazı trafik cezalarını da dilekçe ile iptal ettirmeniz mümkün.

trafik-test
trafik-test

Trafik polisleri trafiğin huzuru ve güvenli trafik akışını sağlamak için pek çok kere denetimler gerçekleştiriyor. Bu denetimler sonucunda trafik kurallarına uymayan sürücülerin tespiti sağlanırken bu sürücülere belirli cezalar kesiliyor. Ancak bazen bu cezalar gözden kaçan durumlarda haksız yere de olabiliyor.

Radar cezalarını 2 şekilde iptal ettirebilirsiniz. Birincisi radar uyarı işaret olmadığı yerlerde ceza yemeniz halinde, ikincisi ise eğer acil olarak hastaneye gidiyorsanız hastaneye gittiğiniz dair belgeyi dilekçeye ekleyerek yediğiniz radar ve kırmızı ışık ihlali cezalarını iptal ettirebilirsiniz.

Cezanın kesilmesi sırasında, fotoğraf ve delillerle desteklenmelidir. Eğer delil ve fotoğraf bulunmuyorsa, sadece ceza tespit tutanağının varlığı durumunda, ceza alan kişinin bu karara karşı itiraz hakkı vardır. İtirazın temel gerekçesi, delil yetersizliği olabilir. Cezanın ilan edildiği andan itibaren vatandaşın 15 günlük bir itiraz süresi bulunmaktadır. 

Bir dilekçe yazarak olayı anlatıp delilleri dilekçeye ekleyip adliyelerde bulunan Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapabilirsiniz.

Trafik cezalarına e-Devlet üzerinden de itiraz edilebilir. Ayrıca, UYAP üzerinden de itiraz işlemleri gerçekleştirilebilir. Eğer vatandaşın e-imzası veya mobil imzası varsa, itiraz dilekçesini UYAP vatandaş portalı aracılığıyla iletebilir.