Son Dakika : Mesai Saatlerinde Değişiklik

Yeni düzenleme ile mesai saatlerinde değişiklik yapılması gündeme düştü.

Yeni düzenleme ile mesai

Çalışan ve memur milyonlarca vatandaş çalışma saatlerindeki düzenleme yasasını merak etmeye başladı. Çalışma saatlerinin ücrette değişiklik olmaksızın 45 saatten 37.5 saate düşürülmesine dair kanun teklifi meclise sunuldu.

Yeni düzenleme ile mesai saatlerinde değişiklik yapılması gündeme düştü.

Eğer teklif kabul edilirse mesai saatleri 09.00 – 16.30 arasında olacak.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin haftalık 45 saat olan çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini belirterek, “Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız” açıklamasını yapmıştı.

Mevcut düzende Türkiye’de mesai saatleri haftada 45 saattir. Bunun anlamı ise, birçok işyerinde günlük çalışma süresinin en az 7,5 saat olarak belirlenmesidir. Yemek molası ister işyerinde verilmiş olsun, isterse dışarıda yemek yenmiş olsun; yemek saatlerinde geçirilen süreler çalışma süresinden sayılmamaktadır. Molalar, günlük çalışma süresinden sayılmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, haftalık çalışma saatini 45 saatten 37,5 saate düşürülmesi teklifinin muhalefet tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirildiğini söyledi.

Türkiye’de de çalışma sürelerinin azaltılması, çalışanların yaşam kalitesini ve refahını artırmaya yardımcı olabileceği için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ancak, bu konuda yapılacak düzenlemelerin, işletmelerin verimliliğini ve rekabet gücünü olumsuz etkilememesi için dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Türkiye’de ise 1936 tarihli İş Yasası ile çalışma süresi haftada 48 saat idi. 2003 tarihli, hala yürürlükte olan İş Yasası’na göre de Türkiye’de haftalık çalışma süresi 45 saate düşürülmüştü.

Bir işçi yılda en fazla 270 saat fazla çalışma yapabilir. İşçiye haftalık 45 saati aşan çalışmaları için fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.