reklam ver kayseri

Emeklilikler İptal Edildi! Hemen Kontrol Et

Sosyal Güvenlik Kurumu 50 bin emeklinin emekliliğinin iptal edildiğini açıkladı. 50 bin emekli bayramdan sonra maaş alamayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu 50

SGK 50 bin emeklinin emekliliğini iptal etti ve ödenen maaşları faiziyle geri istiyor. Bir çok emekli bu ay maaş alamayacak.

Tüm emekliler Temmuz ayında yapılacak maaş zammını beklemeye devam ederken SGK’dan bir son dakika açıklaması geldi ve kurum, bayramdan sonra 50 bin emeklinin maaşlarnın hesaplarına yatırılmayacağını bildirdi.

Bu kapsamda toplamda 50 binden fazla emeklinin usulsüz şekilde emekli olduğu ortaya çıktı. Tespit edilen bu emeklilerin maaşları kesilecek ve haklarında hukuki süreç başlatılacak.

Emeklilik prim gün sayısının tamamlanması için vatandaşlar, herhangi bir işte çalışmadıkları halde kendilerini çalışıyormuş gibi göstererek prim ödüyor ve sisteme kayıtlarını oluşturuyor. Bu şekilde emekli olan binlerce kişi tespit edildi.

Yapılan inceleme sonucunda emekli aylığı tümüyle kesilenlerden, o güne kadar aldıkları emekli aylığının iadesinde iki yol izleniyor. Hatalı işlem Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kaynaklanıyorsa, geriye doğru 5 yıllık dönemde yapılan fazla ödemeler tahsil ediliyor. Hatalı işlem vatandaşın kasıtlı veya kusurlu davranışından kaynaklanıyorsa geriye doğru 10 yıllık sürede ödenen emekli aylığı geri alınıyor. SGK’nın hatasından kaynaklanan işlemlerdeki iade sırasında ilk 2 yıl faiz uygulanmıyor, 2 yıldan sonraki taksitlerden faiz alınıyor. Vatandaşın hatasından kaynaklı işlemlerde ise on yıllık sürede ödenen emekli aylığının tamamına kanuni faiz oranı uygulanıyor.

Anne veya babasından yetim aylığı almak için eşinden anlaşmalı boşananlar da ya sosyal güvenlik denetmenlerince ya da yakın akrabalarının şikayeti üzerine tespit ediliyor.

EYT ve normal emekli olanlar aşağıdaki linkten emekliğinizin iptal edilip edilmediğini sorgulayabilirsiniz.

Emeklilik iptali sorgulamak için TIKLA