Sigara Tiryakilerine Kötü Haber, zam geliyor

Sigara fiyatları yeni yılda

Sigara fiyatları yeni yılda Ötv zammı ile Yükseliyor.

Sigara tiryakilerine kötü haber, en ucuz bir paket sigara 51,5 liraya çıkacak. Yapılan tahminlere göre, yeni yılda bir paket sigaradan alınan ÖTV tutarı 42,96 liraya ulaşacak.

Yılbaşı ÖTV zammıyla birlikte en ucuz sigara fiyatının 51,5 liraya çıkması öngörülüyor. Üreticilerin maliyetleri de dikkate alındığında, sigara fiyatlarının yeni yılda 60-65 lirayı aşması bekleniyor.

Sigaradan alınan vergiler üç farklı kategoride yer alıyor. Şu anda paket başına 22,22 lira olan asgari maktu vergi, dal başına 1,1114 lira olarak uygulanıyor. Ayrıca, paket başına alınan 1,1043 lira maktu vergi bulunuyor. Bunun yanı sıra yüzde 63’lük nispi vergi tutarı da dikkate alınıyor.

yüzde 20’ye yükselen KDV de dikkate alındığında, 1 paket sigaranın en az 51,5 liraya satılması öngörülüyor. Piyasada şu anda en ucuz sigara 45 liraya satılıyor. Sigara maliyetleri de dikkate alındığında, fiyatın 60-65 lirayı aşması bekleniyor.

Ayrıca içki ve sigara üreticilerine 2024 yılı itibariyle teminat zorunluluğu getirilecek. Teminat yükü nedeniyle, içki ve sigaraya ek zammın kaçınılmaz olduğunun altı çizildi.

En son sigaraya Kasım ayında 5 TL olarak gelmişti.