reklam ver kayseri

Kiralara Vergi Geliyor, İşte Detaylar

Gelir İdaresi Başkanlığı, kira geliri elde edenlerin her ay %20 stopaj ödemesini önerdi. Kira gelirlerine vergi geliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, kira

Vergi Uzmanı Nedim Türkmen sosyal medya hesabından duyurdu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi değişiklikleri önerisi yasalaşırsa; konut kira geliri elde edenler de ,iş yeri kira geliri elde edenler gibi her ay % 20 stopaj ödeyecek. Bu düzenleme şu an tahsil edilen kiraların % 20 azalmasına neden olacak.

Türkmen’nin paylaşımı :

(GİB)

Konut Kiralarındaki İstisnasının Kaldırılması ve Vergilemenin Tevkifat Usulü ile Yapılması

Mevcut Durum: 2023 yılına ilişkin 2024 yılında beyan edilecek gelirlerde istisna tutarı 21.000 TL’dir. İstisna tutarını aşmayanlar beyanname vermemekte, aşanlar kira gelirlerini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmektedirler. 2024 yılına ilişkin 2025 yılında verilecek beyannamelerde istisna tutarı 33.000 TL olarak belirlenmiştir.
Önerilen Düzenleme: GMSİ gelirlerinde istisnanın devam etmesi,
Kira ödemelerine tutara bakılmaksızın bankalar aracılığıyla ödeme zorunluluğu getirilmesi ve ödemeler üzerinden banka tarafından %20 tevkifat yapılması,
2024 yılında kira gelirinin tarifenin üçüncü gelir dilimini (580 Bin TL) aşmaması halinde beyanname verilmesinin ihtiyari bırakılması, aşması halinde ise beyanname verilmesi ve tevkifatın mahsup edilmesi, önerilmektedir.
Etki Analizi: Ödenen kira tutarından tevkifat yapılmasının etkisi 40 milyar TL olarak tahmin edilmiştir.
2023 yılı verilerine göre 580.000 TL üzerinde kira geliri elde edenlerin sayısı 12.833, altında elde edenlerin sayısı ise yaklaşık 1,8 milyon kişidir.
Düzenlemenin, 1.1.2025 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi önerilmektedir. Düzenleme 2025 yılında elde edilen gelirlerden itibaren uygulanacaktır.

Ayrıca, elden kira alan mülk sahibine ve kirayı elden veren kiracıya ceza geliyor. Kiracı ödemeyi elden yaptığını idareye bildirirse kiracıya ceza kesilmeyecek.

Yüzde 25 kira sınırı 1 Temmuz’dan itibaren bitecek. Kiralarda ayrıca elden ödemeye ise yeni vergi yasası paketinde son verilmek isteniyor.

Bu kapsamda bankaya yatırılan kiradan yüzde 20 vergi kesilebileceği kaydedildi. Uygulamanın yılda bir defa beyanname vererek ödenen kira vergisinin yerine geçmesi bekleniyor.