Ceza Yememek İçin Mutlaka Ödeyin, Cuma Son Gün

2024 yılı emlak vergisi ödemeleri başladı. Dikkat 31 Mayıs 2024 cuma günü son gün. Mutlaka ödeme yapın.

2024 yılı emlak vergisi ödemeleri

2024 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri, iki taksit olarak bölünmüştür. Birinci taksit bu ay 31.05.2024 tarihine kadar ödenmelidir. İkinci taksit ise 30.11.2024 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. İsterseniz iki taksiti de aynı anda ödeyebilirsiniz.

Emlak vergisi sahip olunan arsa, arazi, iş yeri ve konut için ödenmektedir. Her yıl düzenli olarak ödenmesi gereken vergi türlerindendir.

Emlak vergisi bir mülkün değeri üzerinden alınan oransal vergidir. Emlak vergisi ödemeleri bağlı olunan ilçelere yapılmaktadır. İlçelerin web sitelerinden online olarak ödeyebilir yada ilçelerin veznelerinde ödeme yapabilirsiniz.

Emlak vergisine konu olan gayrimenkullere, her yıl “yeniden değerleme oranı” uygulanarak emlak vergisi hesaplaması yapılır.

Emlak vergisinden muafiyet için belediyelere başvuru yapılır. Gerekli olan belgeler ve muafiyet dilekçesi ile başvuru yapılır.

Özellikle emekliler, geliri olmayanlar, engelliler, gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri sahip oldukları konutun 200 metrekareyi aşmaması ve sadece tek bir konuta sahip olmaları ve o evde oturuyor olmaları gibi belirli şartları yerine getirdikleri takdirde emlak vergisinden muaftır.

Vergilerin ödenmemesi halinde ceza uygulaması bulunmaktadır. Ödenmeyen emlak vergisi cezası her ay için 1.40 oranında faizle işlenmektedir.