SGK açıkladı, Bu meslekleri yapanlar erken emekli olacak

Hangi meslekler daha erken emekli olacak ?

Hangi meslekler daha erken

Sgk tarafından erken emeklilik haklarına sahip meslekler yeniden güncellendi. Hangi meslekler daha erken emekli olacak ? listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pek çok çalışan emekli olma umudunu taşımaktadır. Eyt ile emekli olamayanlar da erken emekli olabilecekler. Sosyal Güvenli Kurumu (SGK) yeni bir liste hazırladı. Bu listedeki mesleklerde çalışanlar daha emekli olma fırsatını yakalayacaklar.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), birçok çalışanın hayalini kurduğu erken emeklilik haklarına sahip meslek gruplarının yer aldığı yeni bir liste yayımladı.

Güncellenmiş listeye göre, erken emeklilik meslek listesinin en başında maden işçileri bulunuyor.

İşte erken emeklilik hakkına sahip 5 meslek grubu…

1 – Maden işçileri

2 – Öğretmenler

3 – Havacılık sektörü

4 – Sağlık sektörü

5 – Kamu sektörü

Güncellenmiş haliyle erken emeklilik meslek lisesinde yer alan meslek gruplarından ilki maden işçileri oluyor. Maden sektöründe çalışan vatandaş, daha erken emekli olabiliyor. Hatta daha yüksek emekli maaşı alma hakkı olabiliyor.

Kamu sektöründe çalışanlar ise uzun hizmet süreleri dolayısıyla daha erken emekli olabiliyor.

Güncellenen erken emeklilik meslek listesinden birisi de öğretmenler olarak geçiyor. Listeye göre öğretmenlerin de uzun hizmet süreleri sebebiyle erken emekli olabilme hakları bulunuyor.

Öte yandan havacılık sektöründe çalışanlar yine uzun hizmet süreleri sebebiyle erken emekli olabiliyor.

Ayrıca sağlık sektöründe çalışanlarda daha yüksek emekli maaşı alabiliyorken, daha erken de emekli olabiliyor.

Güncelleme :

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “erken emeklilik hakkına sahip mesleklerin listesinin güncellendiği, listeye öğretmenler, havacılık sektörü ile kamu ve sağlık çalışanlarının dahil edildiği gerçeği yansıtmamaktadır” açıklanmasında bulundu.