Cenaze Namazı Nasıl Kılınır ?

Vefat eden Müslüman bir bireyin arkasından kılınan cenaze namazı nasıl kılınır ?

Vefat eden Müslüman bir

Vefat eden Müslüman bir bireyin arkasından kılınan cenaze namazı nasıl kılınır ?

Cenaze namazı 1 rekattır ve hoca ile birlikte rukü ve secde yapmadan ayakta kılınır. Cenaze namazının kılınması için belirli bir vakit yoktur. Günün her saatinde cenaze namazı kılınabilir. 

Genellikle cenaze namazları öğlen yada ikindi namazına müteakip kılınmaktadır. Genelde erkeklerin kıldığı cenaze namazını erkeklerin arkasında durarak kadınlarda cenaze namazı kılabilir.

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır ?

Cenaze namazı kılmak için, cenazeye karşı ve kıbleye yönelik olarak saf bağlanır ve niyet edilir. İmam ve cemaat tekbir alarak ellerini bağlarlar “ve celle senaük” cümlesiyle birlikte “Sübhaneke”yi okurlar. Ardından, eller kaldırılmadan tekbir alınır ve “Salli-Barik” duaları okunur. Tekrar eller kaldırılmaksızın tekbir alınır. Bilenler cenaze duasını (Tirmizi, Cenaiz, 38), bilmeyenler ise dua niyetiyle “Fatiha” suresini veya başka bir duayı okurlar (Tirmizi, Cenaiz, 39). Dördüncü tekbirden sonra sağa ve sola selam verilir. Böylece namaz tamamlanmış olur.

Cenaze namazında taharet, kıbleye yönelmek, setr-i avret (vücudun örtülmesi gereken yerlerini örtmek) ve niyet gibi şartlara riayet edilir. Namazı kılınacak cenazenin Müslüman olması, yıkanıp kefenlenmiş olması, cemaatin önünde olması gerekir.

Cenaze namazının abdestsiz olarak kılınması caiz değildir. Ancak kişi abdest ile meşgul olduğu takdirde cenaze namazını kaçıracak ise, teyemmüm ederek cenaze namazını kılabilir.