Berat Kandili Nedir ?

Berat Kandili, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi, Berat gecesidir.

Berat Kandili, İslam dininde

Berat Kandili bu sene 24 Şubat 2024 cumartesi günü idrak edilecektir. Müslümanlar tarafından bu gün oruç tutulur, namaz kılınır ve bol bol dua edilir.

Berat, Arapçada “temize çıkma” anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu gece Allah’a dua ederek Allah’tan merhamet dileyip günahlarının affını isterler. Yüce yaratıcı Allah’ın bu gece dualarımızı geri çevrilmeyeceğine inanılır.

Şâbanın on beşinci gecesinde müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir.

Bu gün Müslüman arkadaşlarımıza, akrabalarımıza ve ailemize mesaj atarak yada arayarak Kandilini kutlarız.

Berat Kandili Mesajları :

☪ Affımıza vesile olması dileklerimle Berat kandilinizi tebrik ederim.

☪ Ağaçtan dökülen her yaprak duacınız Kur’an-ı Kerim yoldaşınız olsun. Berat kandiliniz mübarek olsun.

☪ Allah’ın adıyla başladığınız her işinizde başarılar dilerim. Berat kandiliniz mübarek olsun.

☪ Allah’ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiri de an bu gece. Hayırlı kandiller.

☪ ALLAH’ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz kutlu olsun.

☪ Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle Berat kandilinizi kutlarım.

GarajKayseri.com olarak tüm İslam aleminin berat kandili mübarek olsun. Rabbim dualarımızı kabul edip günahlarımızı affetsin inşallah. (AMİN)