Asgari Ücretle Çalışanlara Kötü Haber

Çalışma Bakanı asgari ücretlileri üzecek bir açıklama yaptı.

Çalışma Bakanı asgari ücretlileri

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Işıkhan, 2024’te geçerli olacak asgari ücrete ilişkin tek zam sinyali vererek, “Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz” dedi.

Işıkhan; ‘Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü.’ açıklamasını yaptı.

Bu açıklamadan sonra TÜRK-İŞ’in bekar bir çalışanın maliyeti olan 17.803 lira teklif edeceği öğrenildi. Eğer bu teklif kabul edilirse Asgari Ücrete %64 zam yapılmış olacak.

Bu rakam ile asgari ücretli çalışanlar 2025 yılına kadar geçinmek zorunda kalacak. Artan hayat pahalılığı karşısında eriyen maaşlar karşısında bütün çalışanlar zor durumda kalacağı gözüküyor.

Tüik tarafından Ekim ayı enflasyonun yıllık bazda TÜFE yüzde 61,36 artış olduğu açıklanmıştı.