Asgari ücret toplantısı ne zaman ?

2024 yılı için belirlenecek Asgari ücrette ilk toplantı tarihi belli oldu!

2024 yılı için belirlenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısını 11 Aralık’ta yapacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde yapılacak toplantının saat 14.00’te başlaması beklenirken toplantı saatine ilişkin resmi bilgi verilmedi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretle ilgili ilk toplantı tarihi belli oldu. Genelde toplam 4 toplantı sonrası Asgari Ücret belirlenmektedir.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ bu yıl 5 kişilik heyete 4 asgari ücretli işçi verecek. TÜRK-İŞ heyetinde sadece, heyete başkanlık edecek üye sendikacı olacak. Komisyonda işveren kesimini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Komisyonda TİSK ve kamu adına da beşer kişilik üye görev yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz. açıklamasını yaptı.

Asgari ücret 2023’te, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. 

2024 yılı asgari ücret tahmininde bulunacak olursak, brüt 18.780,30 TL ve net asgari ücret olarak da 15.963,26 TL lik bir tutar olmasını tahmin ediyoruz