Yeni Kira Artış Oranı Ne Kadar Olacak ?

Ev sahiplerine uygulanan yüzde 25 kira artış uygulaması bittiğinde kira ne kadar artırılacaktır ? işte detaylar.

Ev sahiplerine uygulanan yüzde

Konut Kiralarında yıllık yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz 2024 tarihinde sona eriyor. Bu tarihten sonra ev sahipleri kiraya ne kadar zam yapacak ?

Konu ile ilgili açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Bakan yaptığı açıklamada yüzde 25 zam sınırının devam etmesi için hiçbir neden olmadığını söyleyerek kirada zam sınırının kalkacağı mesajını verdi. Bakan Şimşek konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında “Kira artışlarına sınırın devam etmesi için sebep görmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İki yıldır devam eden yüzde 25 kira zam sınırı kalkıyor. Kira zammı eskiden olduğu gibi yine Temmuz sonrasında yıllık enflasyon ortalamasına göre belirlenecek.

Kira artışı nasıl hesaplanır ?

Mevcutta ödenen kira ile TÜFE oranı çarpılır ve çıkan sonuç 100’e bölünür. Bu şekilde artış miktarı hesaplanır.

​11 Haziran 2023 tarihiyle 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira sözleşmelerinde kiraya verenin ancak %25 oranında artış yapabileceği kuralı geçerlidir. Buna göre yenilenen kira sözleşmelerinde uygulanan %25 sınırı 1 Temmuz 2024’e kadar uygulanmaya devam edecektir. Bu tarihten sonra artış oranları ise dönemin TÜFE oranına göre belirlenecektir. 

Örneğin; kira 10.000 TL ise ve yıllık TÜFE ortalaması %60 ise uygulanacak zam artışı 6.000 TL olacaktır.