reklam ver kayseri

Kötü Anılar Hafızadan Silinebilecek

Bilim insanları duyurdu. Kötü Anılar Hafızadan Silinebilecek. Bakın nasıl olacak ?

Bilim insanları duyurdu. Kötü

Gerçek zamanlı beyin taraması ve yapay zekayı kullanan Cambridge Üniversitesi akademisyenleri korku dolu anıları yeniden yazdı. Fobilerin tedavisi genellikle hastaların en çok korktukları nesnelere, hayvanlara veya durumlara maruz kalmasını içerir.

Bir araba kazasından doğan araba korkusu, örneğin araçlara maruz kalma yoluyla aşılabilir veya araknofobisi olan kişiler, örümceklerle uğraşarak bu korkuyu yenebilir.

Süreç, başlangıçtaki travmayı hatırlamayı ve ardından zihinsel olarak onunla başa çıkmayı içerir, ancak bu zor ve acı verici bir deneyim olabilir. Yapay zeka yakında yardımcı olabilir.

Sinir bilimci Ben Seymour , WIRED’e şöyle dedi : “İnsanların ister bilinçsiz ister bilinçsiz olarak bununla yüzleşmesine gerek kalmadan bunu yapabilmemizin bir yolu olsaydı güzel olurdu.”Cambridge Üniversitesi doktoru, MRI taramaları, yapay zeka ve ödüller yoluyla gerçek zamanlı beyin görüntülemenin bir kombinasyonunu kullanarak, belirli korku dolu anıları beyinden çıkarmanın bir yolunu yarattı. Ve teknik, bireysel korkuları tedavi etmek için geliştirilebilir.

Seymour, “Beyin taraması ve yapay zeka kombinasyonunu kullanarak korku anısını bilinçsizce azaltabileceğinizi veya kaldırabileceğinizi gösterdik” dedi.

Nature Human Behavior dergisinde yayınlanan araştırma sırasında Seymour, 17 gönüllüden oluşan küçük bir çalışmada bir korku hafızası oluşturdu. Ekip, gönüllüleri bir MRI tarayıcısının içine koydu ve onlara belirli bir görüntü gösterildiğinde elektrik şoku verildi, bu görüntüyü her gördüklerinde küçük bir korku yarattılar. Cambridge akademisyenleri, araştırmaya katılanların korkuyu deneyimlediği sırada alınan gerçek zamanlı beyin taramalarına bakarak, beynin korkuyu kontrol eden amigdalasındaki aktivitenin arttığını tespit edebildiler.

Seymour, “Beynin içine bakıp birisinin belirli bir renge bakıp bakmadığını anlayabilirsiniz veya bir kişinin görsel bir şeye belirli bir yönelimle bakıp bakmadığını anlayabilirsiniz” dedi. “Beyinde tutulan bilginin içeriğini esasen ‘beyin okuyabilirsiniz’.

“Ekip tarafından geliştirilen yapay zeka, korkuyu deneyimlemek üzereyken beynin nasıl uyarıldığını görmek için kullanılabilir. Özellikle yapay zekaya kalıpları tanıması öğretildi. (Wired)