Yaptırmayana EGEDES ile 6 Bin TL Ceza Yazılacak

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 81 ilde EGEDES ile araç sürücülerine ceza yazıyor.

T.C. Çevre, Şehircilik ve

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 81 ilde EGEDES ile araç sürücülerine ceza yazıyor.

mobil plaka tanıma sistemi

Temiz bir hava, sağlıklı bir dünya için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi EGEDES ile egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca ceza uygulandı.

Trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçlar trafikte otomatik tespit ediliyor ve plakaya 6 Bin 275 TL ceza yazılıyor.

Trafik denetleme aracının üstünde yer alan plaka tanımlama cihazı ile trafikte sabit veya seyir halindeki araçların plakalarının okunduğu ve egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlara ceza yazılıp sistemdeki ikamet adresine gönderiliyor ve E-Devlet sistemine ceza anında düşüyor.

Egzoz emisyon muayeneniz yoksa E-Devletten cezai işlem uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz. 2023 egzoz muayene ücreti 180 TL olarak belirlenmiştir. Egzoz emisyon muayenenizi sanayide yetkili yerlere yada TÜVTÜRK istasyonlarında yaptırabilirsiniz.

Bakan Mehmet Özhaseki’nin paylaşımı :

Temiz bir hava, sağlıklı bir dünya için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi EGEDES’i 81 şehrimizde uygulamayı sürdürüyoruz. EGEDES ile;

Trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçları trafikte tespit ediyoruz.

Yaptığımız denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca idari yaptırım uyguladık. Evlatlarımızın emaneti ortak evimiz dünyamızı; daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir hâle getireceğiz.