Whatsapp’ta O Özellik Ücretli Oldu

Whatsapp’ta artık mesaj yedeklemek ücretli oluyor.

Whatsapp'ta artık mesaj yedeklemek

Whatsapp kullanıcılarına kötü haber Google’den geldi. Artık ücretli oldu.

Anlık haberleşme uygulaması WhatsApp’ın, artık yedeklemelerde Google Bulut hesabında yer kaplayacağı bildirildi. WhatsApp sohbet ve fotoğraf/video yedeklemeleri Aralık 2023’ten itibaren Google Drive depolama alanında görülmeyecek ve yedeklemeyecek.

Bu değişiklik ilk olarak WhatsApp Beta programına katılan ve beta sürümleri kullanan kullanıcıları etkileyecek. 2024’ün ilk yarısından itibaren kademeli olarak tüm WhatsApp Android kullanıcılarına uygulanacak.

Değişiklik, kişisel Google hesapları için geçerli olacak. İş veya okul üzerinden Google Workspace aboneliği olanların depolama kotasından düşülmeyecek. Google, Android’deki WhatsApp yedekleme deneyiminin diğer platformlardaki çalışma şekliyle uyumlu olacağını da belirtiyor.

WhatsApp Ayarları – Sohbetler – Sohbet yedekleme bölümünde bir uyarı belirecek. Kullanıcıların depolama sınırına ulaşması durumunda yedeklemelere devam etmek için ihtiyacı olmayan öğeleri kaldırıp yer açması gerekecek. Google, Google Fotoğraflar uygulamasında büyük boyutlu dosyaları hızlıca toplu olarak silmek için depolama yönetimi araçları sunuyor. WhatsApp da kendi içinde çok fazla yer kaplayan öğeleri gösteriyor.

Google, her hesap için ücretsiz 15GB depolama alanı tanımlıyor.

Google One planları ve fiyatlandırma

Google One aylık 

Standart 200 GB: 19.99 TL / aylık
Premium 2 TB: 49.99 TL / aylık
Premium 5 TB: 244.99 / aylık
Premium 10 TB: 489.99 TL / aylık

Google One yıllık 

Standart 200 GB: 199.99 TL / yıllık
Premium 2 TB: 499.99 TL / yıllık
Premium 5 TB: 2.449.99 / yıllık