reklam ver kayseri

Sigara İçenler Dikkat ! Nasıl Bırakılır ?

Sigara İçenler Dikkat, Sigara Nasıl bırakılır. Sigarayı bırakmanın yolları nelerdir.

Sigara İçenler Dikkat, Sigara

Sigaraya gelen son zamlardan sonra sigara tiryakileri kara kara düşünmeye başladı.

Zamlardan sonra en ucuz sigara 50 TL’ye ulaştı. Günlük verilen bu para çalışanların belini bükmeye başladı. Aylık 2 bin TL sigaraya para veren tiryakiler sigarayı bırakmanın yollarını araştırmaya başladı.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki sigarayı bırakmak için kesinlikle elektronik sigara gibi ürünlere yönelmeyin. Bu ürünler aksine sigara istediğinizi daha çok artıracaktır.

Öncelikle sigarayı bir anda bırakmalısınız. Sigaranın size verdiği maddi yada sağlık olarak zararlarını iyi düşünmelisiniz. Cebinde sigara paketi yada çakmak var ise hemen atmalısın. Evinden küllüğü kaldırmalısın. Kafein gibi içeceklerden uzak durmalısın.

sigara içmek

Sigara içen arkadaşlarınla görüşmemelisin. Sigara içmek ile bağlantı kurduğun her şeyden kaçınmalısın.

Nikotin beyinde kimyasal ve biyolojik değişiklikler yapar ve sigara isteği için devamlı sizi uyarır. Sigara içmeyi bıraktıktan 48 saat sonra nikotin vücudunuzdan tamamen atılır.

Canın sigara istediği zaman başka şeylerle uğraşmalısın.

Egzersiz yapmak, Yürüyüşe çıkmak, sakız çiğnemek, tespih çekmek, bol su içmek, derin nefes almak, sinemaya gitmek yada evde film izlemek, Yemeğe gitmek, sigara içmeyen arkadaşlarınla vakit geçirmek sizin için iyi gelecektir.

Sigarayı bırakmak kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar kolay bırakırken bazıları ise çok zorlanmaktadır. Öncelikle sigara içme isteği geldiği zaman ısrarla direnmelisiniz. Özellikle ilk 3 gün çok önemlidir.

Sigarayı bıraktıktan sonra göreceksiniz ki, tansiyon ve kalp atış değerleriniz yavaş yavaş normale dönecektir. Nikotin vücuttan atıldıktan 15 gün sonra akciğeriniz çalışma kapasitesini artırarak daha sağlıklı bir yaşama ulaşmış olacaksınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra stres olabilir. Bunu engellemek için yürüyüş yapmak ve bol bol su içmeniz gerekir. Sigarayı bıraktıktan sonra göreceksiniz ki daha sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz.

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından sigara bağımlılarını başarılı şekilde bırakmasını sağlayan ALO 171 Sigara Bırakma Hattını aramanız tavsiye edilir. Bulunduğunuz şehirdeki hastane de var ise Sigara Bırakma Polikliniğinden randevu alabilirsiniz.