Ücretsiz Kanser Taraması Başvurusu

Sağlık Bakanlığı ücretsiz kanser taraması yapıyor ve erken teşhis ile hayat kurtarıyor.. Hemen aşağıdaki linkten başvurun..

Sağlık Bakanlığı ücretsiz kanser

Türkiye’de her ilde en az bir KETEM bulunuyor. Ketem merkezleri vatandaşlara ücretsiz kanser taraması yapmaktadır. Bu merkezlerden her yıl çok sayıda kişi yararlanıyor. Bu zamana kadar 7 milyon vatandaşa ücretsiz kanser taraması yapıldı.

Yapılan taramalar şu şekildedir :

• Meme kanseri taraması: 40-69 yaş arası kadınlara yönelik bu uygulamada yılda bir kez klinik meme muayenesi yapılıyor. Ayrıca 2 yılda bir mamografi çekiliyor. En geç 16 gün içinde mamografi sonuçları veriliyor. Sonuçlara internet yoluyla da ulaşılabiliyor.

• Serviks (rahim ağzı) kanseri taraması: 30-65 yaş arası tüm kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi uygulanıyor. Sonuçlar 10 gün içinde belli oluyor. Yine bu sonuçlara da internet üzerinden ulaşmak mümkün.

• Kolorektal (kalın bağırsak) kanser taraması: 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere yapılıyor. Kolorektal kanser taraması kapsamında 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi uygulanıyor. 10 yılda bir ise kolonoskopi öneriliyor.

doktor

Bu taramalar Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve mobil kanser tarama araçlarıyla yapılıyor.

Ücretsiz kanser taraması hizmetinden faydalanmak isteyenler Sağlık Bakanlığının internet sitesinden Kanser Dairesi Başkanlığının web sayfasını tıklayabilir.

Hangi testlerin kendisine uygun olduğunu merak edenler ve bulunduğu konuma en yakın merkez hakkında bilgi almak isteyenler ise https://hsys.saglik.gov.tr/TaramaBilgilendirme/TaramaBilgilendirme adresini ziyaret edebilir.

Ücretsiz Kanser Taramasına Başvurmak için TIKLA