Radar Uyarısı Yapanlara Trafik Cezası Kesildi

Karşıdan gelen araca radarı selektörle uyaranlara ceza kesilmeye başlandı.

Karşıdan gelen araca radarı

Selektörle radar uyarısı yapan 66 sürücüye 45 bin 540 TL ceza kesildi.

Kontrol yapan trafik ekibi tarafından, selektör yaparak karşıdan gelen araçlara ‘yolda radar var’ uyarısında bulunduğu gerekçesiyle durduruldu ve ceza kesildi. Selektörle radarı ifşalayan sürücülere ceza kesildi.

Selektörle radar var uyarısı yapan vatandaşlara 690 TL trafik cezası kesiliyor. 690 tl 1/4 indirimli 517.5 tl trafik cezası ödeyebilirsiniz.

Ramazan Bayramı tatili süresince artan trafik yoğunluğu, polis ekiplerini harekete geçirdi. Denetimler sırasında, radar aracını fark eden bazı sürücülerin karşı şeritteki diğer araçları selektör yaparak uyardıkları gözlemlendi. Bu durumu fark eden trafik ekipleri, hemen karşı şeritte de bir uygulama başlatarak, bu şekilde uyarıda bulunan sürücülere yönelik işlem yaptı. Düzce’de selektör yoluyla diğer sürücüleri uyaran 66 kişiye, her birine 690 lira olmak üzere toplamda 45 bin 540 TL cezai işlem uygulandı.

2024 yılında hız limiti aşma cezaları ise şu şekilde:

  • Hız sınırını %10-30 oranında aşmanın cezası: 1.506 TL
  • Hız sınırını %30-50 oranında aşmanın cezası: 3.135 TL
  • Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası: 6.439 TL

Trafikte radar kontrolü esnasında hız sınırını aşıp da idari para cezası uygulanan sürücüler, o bölgede radarın varlığına ilişkin işaret ve levha olmadığı takdirde ceza ödemeyecek.