Her An Bin 506 TL Trafik Cezası Yiyebilirsiniz

Yeni bir trafik cezası yememek için çok dikkatli olmasınız. Önündeki aracın sağından geçmek yasak..

Yeni bir trafik cezası

Trafikte seyir halinde iken önündeki aracın sağından geçen sürücülere bin 506 TL ceza yazılmaya başlandı. Yol kaç şeritli olurla olsun aracın sağından geçen sürücüler tespit edildiğinde ve Fahri trafik müfettişleri tespit ettiğinde trafik cezası kesiyor.

Samsun’da önünde giden otomobilin düşük hızda sol şeritten gittiğini ve kendisinin de hız limitine uyarak önündeki otomobilin sağından geçtiğini belirten bir sürücüye bin 506 TL trafik cezası kesildi.

‘Araçların sağından veya banketlerden yararlanmak suretiyle geçmek’ kural ihlali nedeniyle ceza yiyebilirsiniz.

Seyir halinde öndeki araç en sol şeritten ilerlese bile sağından geçmek yasak. Bu durumda öndeki araca selektör yapıp yol istedikten sonra, öndeki araçla doğru takip mesafesini koruyarak sollama kurallarına göre aracı sollamalısınız. Eğer aracın sağından geçerseniz bin 506 TL ceza yemeniz mümkün.

Karayolları Trafik Kanununa göre araçların sağından veya banketlerden yararlanmak suretiyle geçmek yasaktır. Ancak, herhangi bir araç, başka bir yola, karayoluna bitişik bir mülke girmek veya sola yanaşıp durmak için bu niyetini sola dönüş işareti ile belirtmiş ise bunların sağındaki şeritten geçilebilir.