Karekodlu Plaka Olmayanlar Dikkat ! 32 bin lira cezası var

Eğer aracınızda APP Plaka yani yazı fontları değiştirilmiş plaka var ise anında 32 bin TL trafik cezası kesiliyor.

 Eğer aracınızda APP

Yasa dışı olarak parasını verip basılıp takılan APP plakaların artık cezası var. Artık APP plakaların karekodlusu da merdiven altı işletmelerde üretilmeye başlandı.

Türkiye’de kullanılması yasak olan ve yüklü cezalara tabi tutulan APP plakaların popüler e-ticaret sitelerinde satışına devam ediliyor. Satıcılar plakaların karekodlu olarak satıldığını, mevzuata uygun olduğunu söylese de emniyet müdürlüğü bu şekilde takılan plakaları kabul etmiyor. Eğer aracınızda APP Plaka yani yazı fontları değiştirilmiş plaka var ise anında 32 bin TL trafik cezası kesiliyor.

Kısa sürede imal edilip, istenilen rakam ve harf gruplarına göre bastırılan APP plakalar nedeniyle mağduriyetler yaşanabiliyor. Karekodlu APP plakayı devletin yetkisi dışında üretenler 705 liradan çiftini satışa sundu.

Satıcı kişi, plakanın muayeneden geçtiğini belirtirken “Yasal mı” diye sorulduğunda ise bir sorunla karşılaşılmayacağını belirtiyor. Ancak karekodlu da olsa araç meyaneden geçmiyor ve plaka tanıma sistemi aracına yakalanırsanız 32 bin lira ceza yiyebilirsiniz.