reklam ver kayseri

Ekşi Sözlük Neden Kapatıldı ?

Sosyal medya platformu Ekşi Sözlük sitesine erişim engeli getirildi.

Sosyal medya platformu Ekşi

Sosyal medya platformu Ekşi Sözlük sitesine erişim engeli getirildi.

Ekşi Sözlük, kayıtlı yazarların yorumlarını içeren Türkiye merkezli bir katılımcı sözlüktür. 400.000’den fazla üyeyle Türkiye’deki en büyük katılımcı sözlük ve ülkedeki en büyük internet topluluklarından birisidir.

Ekşi Sözlük, ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle’ 25 Şubat’ta kapatılmış, sözlük tarafından yapılan itiraz sonrası erişim engeli kararı mahkeme tarafından kaldırılmıştı. Fakat sözlük, ‘itiraz’ sonrası açılamadan kapanmıştı.

Sözlük yönetiminin daha sonra açtığı ‘http://eksisozluk1923.com’ alan adı da erişime engellendi.

Sözlük, sosyal medya hesabından yeni adresini duyurarak şu açıklamayı yaptı: 

“Merhaba, ankara 6.sulh ceza hakimliğinin 14.12.2023 tarihli kararı ile erişim engeli uygulandığını gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. bilgi aldıkça paylaşacağız”

http://eksisozluk1999.com domain’i üzerinden sözlük’e erişebilirsiniz.

Yaklaşık 24 yıl önce Sedat Kapanoğlu tarafından kurulan ekşi sözlük 14 Aralık 2023 tarihinde erişime kapandı.

Şubat ayında kapatılan Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut kendilerine BTK tarafından bir açıklama yapılmadığını söylemişti.

“Biz de kararın hangi içerikle alakalı olduğunu göremediğimiz için herhangi bir itirazda bulunamıyoruz ancak karar mahkemeye gittiğinde itirazda bulunabileceğiz. Genelde ekran görüntüsü paylaşılan içerikler, biz haberdar olduğumuz zaman anında kaldırılmış içerikler oluyor. Şikayet üzerine kaldırdığımız içerikleri sanki biz ısrarla sitede tutuyormuşuz gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar.”