Covid19 Geri Geliyor

İngiltere’de, Kovid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığı duyuruldu.

İngiltere'de, Kovid-19'un Omicron varyantının

İngiltere’de, Kovid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığı duyuruldu.

covid19-test-1

Yeni varyant ülkede her 7 vakadan birini oluşturuyor. Uzmanlara göre; tüm dünyanın konuştuğu Barbie ve Oppenheimer filmlerine akın edilmesi vakalardaki artışı tetiklemiş olabilir.

Pandemi süreci sona erse de yeni pandemilere yol açabilecek virüsler ve varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. İngiltere’de de Kovid-19’un varyantlarından Eris vakaları artmaya başkadı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansına (UKHSA) göre, yeni varyant Eris, ülke genelindeki her 7 yeni vakadan birini oluşturuyor.

Eris, yüzde 39,4’le vakaların yaklaşık yarısını oluşturan Arcturus’tan sonra İngiltere’de en yaygın ikinci varyant olarak kayıtlara geçti.

Yetkililer, dünya genelinde Kovid-19 vakalarındaki artışın sürmesi sebebiyle durumu yakından izlediklerini bildirdi.

İngiltere’de Kovid-19 enfeksiyonlarına ve aşılama oranlarına ilişkin rakamları tahmin eden Zoe Kovid-19 Sempton Çalışmasına göre, 4 Temmuz’da 606 bin 656 olan tahmini vaka sayısı, 200 bin artarak 27 Temmuz’da 785 bin 980’e yükseldi.

Uzmanlar, ülkede Kovid-19 vakalarındaki artışın, Barbie ve Oppenheimer filmlerinin 21 Temmuz’da vizyona girmesinin ardından milyonlarca kişinin sinemaya akın etmesiyle bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

Covid19 Eris varyantının Türkiye’ye giriş yapmamasını umuyoruz…