Araç Sahipleri Dikkat ! Plakalar Değişiyor

Araç sahiplerini ilgilendiren haber ! Araç plakaları değişiyor.

Araç sahiplerini ilgilendiren haber

Araç plakaları artık karekodlu olacak. Yeni tüm plakalarda karekodlu plakaların kullanılması zorunlu oldu.

1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla karekodlu plaka dönemi başladı. Bu tarihten sonra tescil ettirilen tüm araçlarda karekod plaka zorunluluğu bulunuyor. Yeni araç sahiplerine artık karekodlu plaka veriliyor.

1 Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe giren ve sahte plakaların tespiti için kullanılacak karekod uygulamasına başlandı.

Yapılan düzenleme ile Yönetmeliğin 35’inci maddesinin üçüncü fıkrası değiştirilerek, plakalarda belirtilen mevcut özelliklere ek olarak il kodu ile harf grubu arasındaki alanda plakaya ait bilgilerin doğrulanmasını sağlamak üzere 15×15 mm ebadında kare kod ve plakanın basıldığı yıl ile başlayan ve 12 puntoda 12 haneli seri numarasının Yönetmelik Ek-5/0 yer alacağı hüküm altına alındı.

karekodlu plaka
karekodlu plaka

Mevcut araçlarda kullanılan tescil plakalarının değiştirilmesi zorunlu değil ancak, 1 Ocak 2024 tarihinden sonra ilk kez yapılan tescil işlemlerinde ve plaka değişikliğini gerektiren her işlemde, araba alım satımlarında kare kod ve 12 haneli seri numarası bulunması gerekecek. 

Plaka değişikliğini gerektiren her işlemde eski plakalar sökülecek yerine kare kod ve 12 haneli seri numarası olan plakalar takılacak.

Karekodlu Plaka Ne İşe Yarayacak ?

Trafik güvenliğinin artmasına katkı sağlayacaktır. Sahte plaka kullanımının önüne geçmek ve güvenliği arttırmaya yardımcı olacak.

Sahte plaka kullanımı azalacak. Karekod, plakanın bilgilerinin elektronik ortamda kayıtlı olmasını sağlar. Bu sayede, sahte plakalar kolaylıkla tespit edilebilir,

Araç takibi ve kontrolü yapılacak. Karekod, plakanın bilgilerinin her zaman güncel olmasını sağlayacak.