Arabanın Conta Yanması Nasıl Anlaşılır ?

Arabanın silindir kapak contası bazen dikkatsizlik ve su eksikiği, bazen malzeme yorgunluğu bazen de yanlış antifiriz uygulamaları sebebiyle yanmaktadır.

Bu haberin fotoğrafı yok

Arabanın silindir kapak contası bazen dikkatsizlik ve su eksikiği, bazen malzeme yorgunluğu bazen de yanlış antifiriz uygulamaları sebebiyle yanmaktadır.

Conta yanması durumunu anlamak için bir kaç kontrol noktası var :

1 – Soğutma suyu genleşme kabı içerisindeki suyun kirlenmesi:

Motor soğutma suyu genleşme kabının kirlenmesine, motor soğutma suyuna yağ karışması ve motor soğutma suyuna egzoz gazının karışması neden olmaktadır. Contanın su kanalı ile yağ kanalı arasındaki yüzeyde hasar oluşması motor suyuna yağ karışmasına neden olur. Contanın su kanalı ile silindirler arasında oluşacak arıza ise motor çalışırken silindirler içerisine su yürüyecek ve aynı zamanda soğutma suyu içerisine egzoz gazı gelecektir. Bu gibi durumlarda motor contası yandığı düşünülebilir.

2 – Motor çalışır durumdayken egzozdan yoğun beyaz duman çıkması:

Yanma odasına giren soğutma suyu yanacak ve egzozdan beyaz duman atmasına neden olacaktır. Her beyaz duman conta yandığını işaret etmemektedir.

3 – Motorda karter yağ seviyesinin sudan dolayı yükselmesi:

Motorda yağ ısındıktan sonra yağ seviyesi yükseldiğini göreceksiniz. Burada bahsedilen durum yağ seviyesinin aynı şartlar altında yükselmesi olacaktır. Yağ seviyeniz motor stop haldeyken yükseliyor ise bunun nedeni motor yağına su karışması olacaktır. Bu durum silindirler içerisine yürüyen suyun piston kenarlarından süzülerek motor karterine inmesinden kaynaklanmaktadır. Motor çalışır haldeyken bu su yanacak ve kartere inmeyecektir. Fakat motor stop haldeyken su kartere inecek ve yağ seviyesini yükseltecektir. Bu durum motor için çok tehlikeli olup hiç bir şekilde motorun sulu yağ ile çalıştırılmaması gerekmektedir. Su ile çalıştırılan motor yataklara zarar verecek ve komple motor yapılmasına sebep olacaktır.

4 – Motor Soğutma suyunun azalması:

Gözle görülür bir su kaçağı olmamasına rağmen soğutma suyu genleşme kabı seviyesinin azalması motor contasının yandığına işaret edebilir. Yanma odasına kaçan suyun yanması sonucu egzozdan fark edilemeyecek kadar az olması durumunda genleşme kabı seviyesinden anlaşılabilir. Genleşme kabında azalma olması durumunda bu durumun düzenli takip edilmesi gerekmektedir. Suyun neden azaldığı tespit edilmeli ve çözüme kavuşturulmalıdır.

Motor Conta Yanması Arızasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 • Motor soğutma suyu içerisinde antifiriz kullanmak kaynama noktasını yükselteceğinden dolayı motorun erken hararet yapmasını engeller.
 • Motor soğutma suyu devresindeki hortumların eskimesi durumunda mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Motor soğutma suyu kaçağı var ise bu durumun üzerine düşülmeli ve mutlaka nereden kaynaklandığı bulunarak su kaçağı onarılmalıdır.
 • Düzenli bakımlar sırasında özellikle triger kayışı değişimi sırasında mutlaka su pompasının da değiştirilmesi gerekmektedir. Motor soğutma suyu pompası, motor soğutma işleminin gerçekleşmesi için en önemli parça olması sebebiyle değişimi mutlaka planlanmalıdır.
 • Motor soğutma suyu sıcaklığı takip edilmeli ve termostatın görevini yapıp yapmadığı takip edilmelidir. Düzgün çalışmayan termostat mutlaka yenilenmelidir.
 • Radyatör fanı, özellikle yoğun trafikte doğal havalandırma olmaması sebebiyle radyatördeki suyu soğutabilmek için devreye girmektedir. Hararet müşürü veya fan müşüründen kaynaklanacak bir arıza fanı devreye sokmayacak ve motorun hararet yapmasına neden olacaktır.
 • Motor soğutma suyu genleşme kabı su seviyesi düzenli kontrol edilmesi gerekmektedir. Genleşme kabı su seviyesi bize oluşabilecek bir arızayı teşhis etmemizde yardımcı olacaktır.

Motor Conta Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Her ne kadar yukarıdaki önlemleri almış olsakta çeşitli sebeplerden dolayı motor contası yanabilir.

 • Soğutma suyu hortumlarından birinin patlaması nedeniyle soğutma suyu boşalacak ve fark edilmediği takdirde motor hararet yaparak contanın zarar görmesine neden olacaktır.
 • Soğutma suyu genleşme kabı kapağının bozulması sebebiyle su boşalacak ve yine aynı şekilde fark edilmediği takdirde hararet yaparak contanın yanmasına sebep olacaktır.
 • Termostat arızası üzerine motor soğutma suyu radyatöre yönlendirilemeyecek ve sıcaktan dolayı hararete neden olacaktır. Bu da contanın yanmasına sebep olur.
 • Uzun süre antifriz kullanılmayan motorlarda antifriz kullanılması genellikle contanın zarar görmesine neden olmaktadır.
 • Soğutma suyu fanının arızasından dolayı devreye girmemesi motorun hararet yapmasına neden olacaktır.