Sokak Hayvanlarına Ne Olacak ? Açıklama Geldi

Tüm Türkiye’nin gündeminde olan sokak hayvanlarına ne olacak. Açıklama geldi. işte detaylar yazımızda.

Tüm Türkiye'nin gündeminde olan

Sokak Köpekleri hakkında yapılacak yeni düzenleme belli oldu!

-1 ay içinde sahiplenilmeyen saldırgan hayvanlara ‘ötanazi’ yapılacak.

-Evcil hayvanını sokağa atan kişilere 50 bin TL ceza verilecek.

Ötanazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak. 

1 ay içinde sahiplenilmeyen saldırgan hayvanlara ‘ötanazi’ yapılacak. Evcil hayvanını sokağa atan kişilere 50 bin TL ceza verilecek.

Hazırlanmakta olan yasa teklifinde, sokak köpeklerinin toplanıp barınaklara götürülmesi ve belirli bir süre için sahiplenilmemeleri durumunda “uyutulmalarının” öngörüldüğü öne sürülüyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da o dönem, “Gelişmiş ülkelerde, Avrupa’da bu sorun nasıl çözüme kavuşturulduysa biz de aynı uygulamaları hayata geçireceğiz” demişti.

Her belediye, barınaklarındaki köpeklerin fotoğraflarını çekerek sahiplendirme ilanı yayınlayacak. Her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün beklenecek. 30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak.

Sahiplenilen hayvanlara ise çip takılacak. Sahiplenen kişinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

Avrupa’da her ülkenin sokak hayvanlarıyla başa çıkabilmek için kendince çözüm yolları var. Örneğin, İspanya bu sorunun çözümünü zorunlu kısırlaştırma ve çip kullanımında bulurken, Fransa hayvanları sokağa terk etme kuralını ihlal edenleri 3 yıl hapis ve 45 bin euro para cezasına çarptırarak caydırma yolunu kullanıyor. Bu sayede, Avrupa’daki ülkelerde onbinlerce evcil hayvan sahiplerince terk edilse de sokaklarda başıboş ve sahipsiz hayvanlara nadiren rastlanıyor.